Kraje budou žádat po vládě zvýšení státního příspěvku na ubytování uprchlíků z Ukrajiny z dosavadních 180 korun na den na 250 nebo 270 korun. ČTK to řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj je částka 180 korun nízká a hotely a penziony, kde jsou někteří uprchlíci ubytovaní, na ně cenu nesníží.
Z důvodu nedostatku peněz se uprchlíci přesunou z hotelů do tělocvičen. Někteří uprchlíci už našli zázemí na ochozech pavilonu B brněnského výstaviště, kde je asistenční centrum pro uprchlíky.
Kraje dnes vládě odevzdají požadavky pro vyrovnání se s přílivem uprchlíků. Vláda je v neděli informovala o ubytování uprchlíků ve třech kategoriích podle délky pobytu a kvality ubytování. Na nouzové přístřeší do 30 dnů by měl být státní příspěvek 180 korun i se stravou, nouzové ubytování do tří měsíců 180 korun bez stravy a ubytování v rodinách by mělo být za 4000 na osobu za měsíc.
Podle Grolicha je první měsíc nouzové ubytování v tělocvičnách, další měsíce by měly směřovat do ubytoven a penzionů. "Ubytovny a hotely ve velké míře na částku 180 korun nechtějí jít. Proto především u těchto typů chceme navýšit podporu na 250 nebo 270 korun na osobu za den. Je ale možné, že se to bude týkat i ubytování v tělocvičnách, kde je to problematické za tu částku zařídit i se stravou," řekl Grolich.
Hejtmani také žádají zařadit podporu rodin, které budou uprchlíky přijímat a ubytovávat. Dostávat by měly 4000 Kč na osobu. "U rodin chceme, aby to bylo vydáno co nejdříve. Sice se to nevztahuje ke krajům, ale určitě by nám to odlehčilo," uvedl Grolich.
Rusko napadlo Ukrajinu koncem února. Boje si vyžádaly mnoho životů. Od té doby uprchlo z Ukrajiny už více než 2,5 milionu lidí. Podle odhadů je jich zhruba 200.000 v České republice.
V Praze proběhla ve čtvrtek zádušní mše za Kateřinu Niklovou, zesnulou asistentku Leoše Mareše. Rozloučit se s ní přišli blízcí a přátelé, populární moderátor chyběl. Niklová náhle zemřela v předchozím průběhu června, bylo jí 42 let.
Letošní výroční ročník karlovarského filmového festivalu začne příští týden. Lidé se až v uplynulých dnech dozvěděli jméno hlavní hvězdy, kterou bude legendární oscarový herec Dustin Hoffman. Jak složité bylo jej do Karlových Varů dostat?
Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů.
V Karlových Varech se připravují na druhý ročník filmového festivalu bez Jiřího Bartošky, který vždy byl nejvýraznější osobností akce. V lázeňském městě na herce a festivalového prezidenta nezapomínají. Podle dostupných informací se chystá velká pocta.
Už dvě vlastní písně představila Charlotte Gottová fanouškům. Názor si na skladby mohli udělat i lidé z branže, včetně těch, kteří s nadanou dcerou Karla Gotta spolupracovali. Tak jsme se již například dozvěděli, co si myslí Richard Krajčo.
Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.
Agáta Hanychová je po úspěchu na podcastových cenách na koni, což dokazují její vyjádření k umístění, které podle svých slov nečekala. Překvapivého triumfu zároveň využila k dalším neadresným výpadům vůči někdejší kamarádce Ornelle Koktové. Znovu totiž dala najevo, že nelituje konce jejich společného projektu.
Česko sužuje vlna veder, ale Jiřina Bohdalová neměla problém vyrazit ve středu na křest nové knihy exprezidenta Miloše Zemana. Na akci prozradila, jak vlastně začínají taková přátelství mezi slavnými herci či umělci a vrcholnými politiky.
Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC.
Britská královská rodina oficiálně potvrdila, že princ George na podzim letošního roku nastoupí na prestižní chlapeckou internátní školu Eton College. Budoucí král, který 22. července oslaví své třinácté narozeniny, tímto krokem ukončil dlouholeté spekulace o tom, kam ho jeho rodiče, princ William a princezna Kate, pošlou studovat.
Taylor Swift a Travis Kelce plánují v rámci své nadcházející svatby v Madison Square Garden hned dvě akce během několika dní. Podle informací listu New York Times odstartuje program ve čtvrtek 2. července komorní oslavou přímo v prostorách arény. Tohoto soukromého setkání by se mělo zúčastnit přibližně 100 nejbližích rodinných příslušníků a přátel.
Televizní hvězda Kourtney Kardashianová vyvolala mezi svými příznivci spekulace o tom, že by mohla čekat své páté dítě. Sedmačtyřicetiletá celebrita totiž na svém instagramovém účtu sdílela sérii fotografií zachycujících její momenty z letošního června.