Kraje chtějí po vládě, aby využila všechna ubytovací zařízení pro uprchlíky

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 14. března 2022 21:28 | akt. 14. března 2022 21:58
Sdílej:

Kraje požadují po vládě, aby ministerstva využila všechna státní ubytovací zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Podle krajů ještě nejsou tyto kapacity zcela naplněny. ČTK to po dnešním jednání Asociace krajů ČR řekli její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle Hřiba je shoda i na tom, že aktuální státní příspěvky na ubytování běženců jsou nízké.

"Ministerstva ještě zdaleka nevyužila ubytovací zařízení státních organizací na území krajů. A nám nedává smysl, aby uprchlíci leželi někde na podlaze v tělocvičně, pokud nejsou naplněny kapacity ubytovacích zařízení jako například různých školících středisek," uvedl Kuba. Podle Hřiba musí nabídnout kapacity veškeré státní organizace. "Jsou rozhodně ubytovací zařízení, která obsazena nejsou," řekl.

Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině ze země uprchlo přibližně 200.000 lidí do České republiky. Většina z nich tu nemá žádné zázemí. Kuba dodal, že kraje také požadují po vládě, aby motivovala lidi k ubytování uprchlíků v domácnostech. "Samozřejmě pro to musí být dané podmínky. Ale je jednoznačně lepší, pokud se lidé z Ukrajiny takto rozmístí do více lokalit, kde se snadněji adaptují a navíc tím zabráníme vzniku jakýchsi ghett," uvedl Kuba.

"Shoda je na tom, že částky, které jsou aktuálně v platnosti za nouzové přístřeší nebo hromadné ubytování, to znamená tělocvičny nebo ubytovny, jsou nízké," poznamenal Hřib. Zvýšení příspěvku na ubytování běženců v penzionech či ubytovnách ze 180 na asi 250 korun, jak je dnes ohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), podle primátora problém v Praze možná trochu odsune, ale nevyřeší, protože ceny jsou vyšší. Pokud by se ukázalo, že plošná sazba nefunguje, hlavní město by mělo mít bonus, uvedl Hřib.

Jihočeský hejtman už dříve uvedl, že ubytování ukrajinských uprchlíků lze řešit i vytvořením vládního programu, z něhož by mohly obce čerpat peníze na rekonstrukci objektů, které nyní nevyužívají. Vytvořily by v nich zázemí pro přicházející uprchlíky.

Rakušan dnes řekl, že vláda počítá s přísnějším přerozdělováním uprchlíků. Určité formy pevných umístěnek do krajů budou podle něho nutné, když kapacity v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji se dostávají nad limit. "Je nezbytné, aby směrná čísla zahrnovala všechny druhy podpořeného ubytování," zdůraznil Hřib. Počítat by se tak podle něho měli i běženci ubytovaní v domácnostech. "Pro každého, kdo bude umístěn, je nutné řešit školy a podobně. Mělo by být naším zájmem přesouvat uprchlíky z hromadného ubytování do ubytování trvalejšího," podotkl. Shoda mezi hejtmany je podle pražského primátora také na tom, aby vznikl informační systém, v němž by ubytovatelé vykazovali obsazené kapacity.

Česko už požádalo Evropskou unii o poskytnutí modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků. Ministerstvo obrany zvažuje pro uprchlíky vybudovat i stanová městečka.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Další nebezpečí kvůli počasí. V dalších částech Česka hrozí požáry

Meteorologové v pátek upřesnili dřívější varování před požáry. Výstraha se rozšiřuje na sobotu a neděli na většinu území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu a na neděli i o většinu Olomouckého kraje. Varování před vysokými až extrémními teplotami zůstává beze změny, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla.