Britská královna Alžběta II. letos kvůli pandemii covidu-19 nestráví vánoční a novoroční svátky na svém venkovském sídle Sandringham House na východě Anglie, jak obvykle činí. Zůstane na hradě Windsor nedaleko Londýna, kde během pandemie tráví většinu času, informovala dnes média s odvoláním na zdroje z Buckinghamského paláce.
Pětadevadesátiletá panovnice se letos kvůli rychle se šířící koronavirové variantě omikron v Británii už musela vzdát i tradiční předvánoční návštěvy členů rodiny.
Nestrávit Vánoce v Sandringhamu je "osobní rozhodnutí, které bylo přijato po pečlivém zvážení" z preventivních důvodů, citovala agentura PA nejmenovaný zdroj z prostředí královské rodiny. "V sázce jsou vánoční plány příliš mnoha lidí," zaznělo z královského paláce. Obvykle se scházejí v týdnu před Vánocemi ke společnému obědu v Buckinghamském paláci děti, vnuci, pravnuci či bratranci panovnice. Tato rodinná sešlost odpadla kvůli pandemii už loni. Letos se měla podle deníku The Sun konat na hradě Windsor.
Podle agentury Reuters se však během vánočních svátků ve Windsoru uskuteční návštěva rodiny za dodržení "všech příslušných směrnic".
Samotné Vánoce královna tráví tradičně v Sandringhamu v hrabství Norfolk, kde ji obvykle navštěvuje část nejbližší rodiny. Letos stráví Alžběta II. zimní svátky poprvé od své svatby v roce 1947 bez svého manžela prince Philipa, který zemřel letos v dubnu ve věku 99 let.
V Británii se v posledních týdnech prudce šíří nová a ještě ne zcela prozkoumaná varianta omikron, kvůli níž britská vláda zvažuje protiepidemické restrikce. Premiér Boris Johnson dnes připustil, že situace je "nanejvýš obtížná". Zejména v Londýně prudce roste počet hospitalizovaných s covidem-19.
Dáda Patrasová se v letošním roce zatím držela stranou pozornosti, i když se o ní zmínili její manžel Felix Slováček či herecká kolegyně Jana Nagyová. Právě její slova potěšila maminku zesnulé Aničky Slováčkové.
Bývalý mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček hlásí návrat do veřejných funkcí. Poslanci jej ve středu zvolili členem Rady ČTK, někdejší spolupracovník Miloše Zemana byl kandidátem vládního hnutí ANO. Úspěch Ovčáčka ve volbě se tak dal předpokládat.
Nadcházející víkend na přelomu ledna a února bude v části Česka obzvlášť mrazivý. Nedělní maxima totiž místy zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bohužel, ani leden se v Česku neobešel bez úmrtí známých osobností. Odešel například herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič, bylo mu 70 let. Poslední rozloučení, na které veřejnost stejně nemůže, se podle dostupných informací ještě neuskutečnilo.
Policie od středečního vyšetření vyšetřuje loupežné přepadení v Brně. Pachatel odešel s nepořízenou, z místa činu utekl bez hotovosti. Zatím je ale na útěku před strážci zákona. Muž může být nebezpečený, varovali policisté.
Český rozhlas opustí jedna z jeho nejvýraznějších tváří. Moderátorka Lucie Výborná, kterou dobře znají i diváci České televize, po dvaceti letech opustí veřejnoprávní rozhlasovou stanici Radiožurnál, v jejímž vysílání dělá rozhovory se zajímavými osobnostmi.
Slovensko odmítlo americkou pozvánku do Trumpovy rady míru. Premiér Robert Fico (Smer-SD) za nabídku poděkoval a vysvětlil, že Bratislava by nikdy neplatila za členství v jakékoliv podobné instituci.
Poslanec Filip Turek (Motoristé), který stále doufá ve jmenování ministrem životního prostředí, se v těchto dnech neopírá pouze do prezidenta Petra Pavla. Terčem se pro Turka stal například i známý herec Hynek Čermák. Čím mu politik pohrozil?
Zimní počasí v Česku opět úřaduje. Na většině území spadlo od noci několik centimetrů sněhu, nadílka má ještě pokračovat. Nebezpečí bude následně představovat náledí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová byla hvězdou v divadle a stále je filmovou a televizní celebritou. Momentálně se chystá zazářit i v rádiu. Prsty v tom mají tvůrci nejslavnější rádiové show v České republice. Asi tušíte, o koho jde.
Napjatou situaci mezi prezidentem a šéfem diplomacii se rozhodl okomentovat i Miloš Zeman, předchůdce Petra Pavla na Pražském hradě. Exprezident vyjádřil názor, že esemesky ministra Petra Macinky nejsou vydíráním. Zásadní však bude stanovisko policistů.
Čeští hokejoví fanoušci už pomalu vyhlížejí zimní olympijské hry, kde se po letech opět představí hvězdy z NHL, a věří v opakování úspěchu z Nagana. U toho před 28 lety nechyběl Jaromír Jágr, který sice pokračuje v kariéře, ale momentálně se raději užívá života.