Rusko požádalo o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN na 22. ledna. Kreml na něm chce řešit západní dodávky zbraní Ukrajině, se kterou je už téměř dva roky ve válce. Již na konci prosince chtělo Rusko na jednání stejného orgánu řešit české dodávky zbraní Kyjevu.
Podle zdroje prokremelské agentury TASS uvnitř OSN žádá Rusko o svolání zasedání ohledně dodávek západních zbraní na pondělí 22. ledna. Agentura připomněla, že západní země už dříve navrhly svolání zasedání RB OSN na 10. ledna kvůli severokorejským dodávkám zbraní Rusku.
Moskva chtěla orgán svolat již v závěru prosince a žádala účast stálého českého zástupce při OSN, který měl vysvětlit české dodávky zbraní Ukrajině. Rusové totiž tvrdili, že ukrajinská armáda použila k útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby.
Na ruskou výzvu tehdy ostře reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.
"Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Moskva podle TASS ústy mluvčí ministerstva zahraničí Marije Zacharovové i samotného ministra Sergeje Lavrova opakovaně zdůraznilo, že obvinění z nelegální vojenské spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou se nezakládají na pravdě a jde o pouhé spekulace.
V případu tragické střelby ve Smržovce na Jablonecku, ke které došlo na den přesně před týdnem, zřejmě nepadne žádný pravomocný rozsudek. Podezřelý muž totiž ve středu podlehl zraněním. Kriminalisté se však případem nadále zabývají.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek jednal s končícím českým premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle Zelenského se jednalo o dalších možnostech české podpory Kyjeva. Fiala po jednání zdůraznil, že bude Ukrajinu podporovat i z opozičních lavic.
Všichni známe Martina Dejdara především jako skvělého herce či dabéra. On se však nyní rozhodl vydat do neprobádaných vod. Vychází mu totiž biografická kniha, ve které se lidé dozvědí mnohá tajemství.
Zítra budou do Vánoc zbývat přesně dva měsíce. Česká televize si tak řekla, že je nejvyšší čas odhalit stěžejní okamžiky vánočního programu. Diváci se mohou těšit na nové pohádky, Karla Šípa s Všechnopárty či speciální vydání StarDance.
Veronika Žilková patří ke slavným říjnovým oslavencům. Čtyřiašedesáté narozeniny měla v minulém týdnu a došlo i na oslavu. Během party se odehrála zajímavá scéna. Zeť Mirek Dopita herečku příjemně překvapil s dárkem, který od ní dostal.
Od pátku víme, že předchozí sezóna nebyla tou poslední. Jaromír Jágr totiž konečně naskočil za Kladno i v probíhajícím extraligovém ročníku. Nyní ale hokejové fanoušky, kteří s legendou na ledě tak nějak počítají, vyděsil. Připustil totiž, že konec kariéry může přijít ze dne na den, tedy bez předchozího oznámení.
Lucie Vondráčková po loňské účasti v tradiční podobě StarDance propadla tanci, ale svou vášeň nemá šanci dále rozvíjet na letošním turné po českých městech. Herečka a zpěvačka si přesto našla cestu zpátky na parket a před zraky lidí.
Počasí v Evropě má už dnes ovlivnit výrazná tlaková níže, jejíž projevy se nevyhnou ani České republice. Podle meteorologů je nutné počítat se silnějším větrem, jehož rychlost ale nebude úplně extrémní. Vyplývá to z příspěvku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Českou folklorní scénu zasáhla smutná zpráva. V úterý zemřel známý muzikant, skladatel a sběratel lidových písní Zdeněk Bláha, jehož jméno bylo známé především na západě Čech. Bláhovi bylo úctyhodných 95 let.
Hledání nového trenéra fotbalové reprezentace, které má v gesci Pavel Nedvěd, pokračuje. Hráči se dnes ale dozvěděli, kdo je povede ve dvou listopadových zápasech. Na lavičku usedne jako hlavní kouč jeden ze členů dosavadního realizačního týmu.
Bývalá členka Spice Girls, Victoria Beckhamová, tajila svou poruchu příjmu potravy přede všemi, včetně svého manžela Davida Beckhama. Popová legenda, která o svém dlouholetém boji poprvé promluvila v nedávno uvedeném dokumentu na Netflixu, se o tajemství „pohlcující“ nemoci rozpovídala ve středeční epizodě podcastu „Call Her Daddy“.
Popová ikona Britney Spearsová zjevně zareagovala na chystané memoáry svého bývalého manžela Kevina Federlinea. Na svém Instagramu sdílela kryptický příspěvek, ve kterém odkazuje na film Zloba: Královna černé magie a tvrdí, že utrpěla poškození mozku. Zpěvačka, které je 43 let, zveřejnila v neděli fotografii, na níž jede na koni. K příspěvku připojila obsáhlý text.