Kreml počítá, že do léta ztratí v bojích na Ukrajině až 100.000 mužů, píše investigativní web

Kreml počítá, že do léta ztratí v bojích na Ukrajině až třetinu z asi 300.000 mužů, které letos na podzim mobilizoval, uvedl dnes ruský investigativní web Važnyje istorii. Ruské vedení se touto prognózou neznepokojuje - padlé a raněné mobilizované nahradí v mezičase vycvičenými vojáky základní služby, napsal také web.

Ruská armáda, ilustrační foto

Odvolal se přitom na své dva nejmenované zdroje, z nichž jeden je blízký ruské tajné službě FSB a druhý generálnímu štábu ruské armády.

Rusko koncem září vyhlásilo částečnou mobilizaci s tím, že do zbraně má být povoláno asi 300.000 záložníků. Mnozí z mobilizovaných byli vysláni na frontu bez výcviku, připomněl investigativní server.

"Plán je asi takovýhle - zatím získat čas a stabilizovat frontu s pomocí mobilizovaných. A se vším začít znova na jaře," sdělil portálu jeden z jeho zdrojů. Ruské politické i armádní velení podle něj chápe, že takovýto plán povede k velkým ztrátám. "Během jara příštího roku mohou ztráty, tedy mrtví a ranění, podle jedné z prognóz dosahovat okolo 100.000. Ale nikoho to neznepokojuje. Zamění je branci," sdělil stejný zdroj.

Ruské ministerstvo obrany plánuje podle druhého zdroje serveru do jara vycvičit k bojům na Ukrajině 120.000 branců. Právě kvůli plánu vyslat je na Ukrajinu jako náhradu za padlé a raněné mobilizované ruský prezident Vladimir Putin stále nevydal nařízení o ukončení částečné mobilizace.

"Nynější úkol je upevnit frontovou linii. Kvůli nedostatku lidí jsme někdy neměli vojáky na druhé obranné linii. Na některých místech v ní byly mezery dlouhé až 20 kilometrů," sdělil tento zdroj.

Putin se také podle zjištění investigativního serveru nevzdává cíle dobýt Kyjev. Nehledě na řadu bolestivých dílčích proher na frontě i těžké ztráty ruské armády je odhodlán válčit několik let.

Válka na Ukrajině trvá už devět měsíců. Podle jiného šetření webu Važnyje istorii přišlo Rusko od února ve válce na Ukrajině už o více než 90.000 vojáků. O podobném počtu hovořil začátkem tohoto měsíce také nejvýše postavený americký generál Mark Milley, podle něhož ve válce na Ukrajině zemřelo nebo bylo raněno více než 100.000 příslušníků ruské armády.

Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen třikrát, naposledy na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku tamní ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější