Kreml připravil odvetný soubor sankcí, zná prý slabiny Západu

Moskva podle šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové již připravila soubor odvetných sankcí proti západním zemím. Matvijenková dnes zároveň podtrhla, že Rusko dobře zná slabiny Západu, citovala ji agentura TASS.

Rusko, Kreml

Ruské ministerstvo hospodářství dnes uvedlo, že pracuje na opatřeních k minimalizaci západních sankcí a že hodlá prohlubovat obchodní a ekonomické vztahy s asijskými zeměmi.

"Pokud jde o odvetné sankce, tak jsou také připraveny. Nebudou zrcadlit sankce proti Rusku. Dobře ale známe slabá místa Západu," sdělila předsedkyně horní komory ruského parlamentu Matvijenková.

Politička také ujistila, že vedení země se bude snažit minimalizovat dopady sankcí, které na Rusko uvaluje Západ kvůli invazi na Ukrajinu, a že stát bude nadále plnit své sociální závazky.

Váhavost západních zemí okolo spuštění nově postaveného plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska po dnu Baltského moře do Německa, je podle ní dočasná. Matvijenková dodala, že i kdyby byl Nord Stream 2 do sankcí zahrnut, Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem plynu do Evropy.

Německý kancléř Olaf Scholz již v úterý uvedl, že udělení souhlasu k provozu plynovodu Nord Stream 2 není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné.

"Jsem si jistá, že je to dočasné rozhodnutí. Stejného mínění jsou přinejmenším všichni zdravě myslící lidé, protože proč by jinak soukromé společnosti včetně Gazpromu do toho vkládaly značné prostředky," sdělila politička.

V noci na dnešek se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ve čtvrtek oznámily sankce proti Rusku také USA. Nová americká opatření míří proti dvěma největším ruským bankám - VTB a Sberbank, proti dalším představitelům ruských "elit" i proti vývozu telekomunikačního vybavení a dalších technologií. Svůj dosud největší balík protiruských sankcí oznámila také například Británie.

EU a Spojené státy na Rusko uvalily sankce již po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. "Chápeme, že sankční tlak, kterému čelíme od roku 2014, nyní zesílí," uvedlo ruské ministerstvo hospodářství. "Rétorika některých zahraničních kolegů byla taková, že jsme na případné nové sankce byli připraveni již delší dobu," dodalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno označil západní sankce za příliš slabé, důkazem je podle něj pokračující ruská agrese vůči jeho zemi.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že sankce uvalené na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu sice způsobí Moskvě problémy, tyto potíže se však podle něj podaří vyřešit. Upozornil rovněž, že Rusko záměrně snížilo svou závislost na dovozu, aby se před hrozbou sankcí chránilo.

Témata: Rusko | sankce

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější