Kuba navrhuje zrušit plošné testování, už postrádá smysl

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) navrhuje ukončit plošné testování na koronavirus a zrušit některé restrikce. Byl by třeba pro ukončení restrikcí pro návštěvníky restaurací nebo pro některé služby, jako jsou kadeřnictví. Vychází z dat o epidemii z posledních dnů. Podle Kuby už plošné testování a řada opatření postrádá smysl.

Martin Kuba

Jihočeský hejtman, který je zároveň předsedou Asociace krajů ČR, to dnes řekl ČTK. Opačný postoj k plošnému testování zastává moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Bez testů podle něj bude nakažených přibývat stále více, řekl České televizi.

"Vycházím z celorepublikových dat i z údajů z jižních Čech. Mnohem podstatnější než počet pozitivních testů je aktuální zatížení nemocnic (pacienty s covidem-19) a to zatím nijak dramaticky neroste. Proto si myslím, že bychom měli některá opatření definitivně zrušit," uvedl Kuba.

Podle hejtmana je nutné si uvědomit, že virus má nějaký vývoj. "Zřejmě se s koronavirem dostáváme do přibližně podobné situace jako kdysi se španělskou chřipkou," uvedl jihočeský hejtman. V případě španělské chřipky, která měla nejtragičtější následky v letech 1918 až 1920, virus po čase zmutoval a přestal být tak nebezpečný.

Podle Kuby navíc už ani dodržování restrikcí nepřinutí další lidi k tomu, aby podstoupili očkování. "Nevěřím tomu. Kdo se chtěl očkovat, tak se za ten rok už naočkovat nechal," řekl hejtman.

Rovněž epidemiolog Roman Prymula o víkendu hovořil o tom, že plošné testování už v této fázi epidemie při rozšíření varianty omikron nedává smysl a mělo by se zrušit. Podle primářky kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové by se měli testovat jen lidé s příznaky covidu. Oba to řekli v neděli v debatě televize CNN Prima News. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pondělí uvedl, že ve školách se podoba testování v příštích dvou týdnech měnit nebude.

Naopak hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák je přesvědčený, že plošné testování smysl má. Podle něj nelze bez testování zajistit, aby nakažení lidé odcházeli co nejdřív do izolace. "Jestli přestanete testovat v této době, tak máte stoprocentní jistotu, že těch nakažených bude víc a víc," řekl dnes Vondrák v pořadu Interview ČT24.

Moravskoslezský hejtman upozornil, že pacienti s covidem sice v současnosti nezahlcují nemocnice, ale jejich počet roste. Problémem je i to, že začíná chybět personál, který se například musí starat o své děti v karanténě.

V pondělí přibylo v Česku 29.514 nově potvrzených případů koronaviru, to je téměř o 900 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo ale víc, hygienici jich poslední lednový den evidovali přes 5000, zatímco minulé pondělí 3126. Celkový počet nakažených tak toto pondělí v mezitýdenním srovnání stoupl o víc než tisíc případů. O zhruba 500 za uplynulý týden vzrostl také počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo po víkendu 2430 lidí s covidem. Pacientů v těžkém stavu ale mírně ubylo, nyní je jich méně než 200.

Témata: Martin Kuba

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Související:

Nejnovější