Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku už dnes v 19:20 místního času (v pátek v 01:20 SELČ). ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí. Původně měl mít proslov až v sobotu. Kulhánek na návštěvu Spojených států odletěl v neděli, jednal například s evropskými ministry zahraničí o situaci v Afghánistánu.
Zkraje jednání šéf české diplomacie mluvil se zástupci amerických židovských organizací, setkal se též s náměstkem generálního tajemníka OSN Jeanem-Pierrem Lacroixem, který má na starosti mírové operace.
Po pondělních rozhovorech se svými protějšky z členských zemí Evropské unie uvedl, že hnutí Tálibán v Afghánistánu sice usiluje o mezinárodní uznání a vztahy s okolním světem, zatím ale nenaplnilo své sliby týkající se například práv žen.
"Evropská unie připouští dialog s Tálibánem za dodržení jasných podmínek, byť možnost uznání vlády Tálibánu v tuto chvíli rozhodně není na stole. Jsem za to, a shodujeme se na tom s mými evropskými kolegy, že je potřeba vůči Tálibánu postupovat jednotně," poznamenal Kulhánek. Zúčastnil se k tématu také pracovního oběda za účasti agentur OSN a ministrů zahraničí zemí Střední Asie, který organizoval rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Kulhánek absolvoval také několik bilaterálních jednání se svými protějšky, například z Dánska, Singapuru, Turecka nebo Chile.
Kromě New Yorku zavítal také do státu Massachusetts. Setkal se s guvernérem Charliem Bakerem, s nímž diskutoval o spolupráci mezi firmami, univerzitami a vědeckými institucemi. Navštívil dvě firmy s českou stopou Thermo Fischer Scientific a Sotio a Massachusettský technologický institut (MIT).
V Bostonu se sešel s velvyslancem ČR v USA Hynkem Kmoníčkem, historikem Igorem Lukešem, neurologem zabývajícím se výzkumem Alzheimerovy nemoci Martinem Tolarem, plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem nebo Klárou Jelínkovou, jež nastupuje na post viceprezidentky Harvardovy univerzity.
Jméno Karlose Vémoly je v posledních dnech opět jedním z nejskloňovanějších. Řeší se totiž rozpad vztahu s manželkou Lelou, která je matkou trojice zápasníkových potomků. Vémola se ale musel rozloučit i s jiným členem své netradiční domácnosti.
Rok v pondělí uplynul od úmrtí Aničky Slováčkové, které bylo pouhých 29 let, když po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na herečku a zpěvačku nevzpomínala pouze rodina. Fanoušci dali jasně najevo, že Aničku stále nosí v srdcích.
Kompletní je od středečního rána sestava celebrit, které se na podzim představí ve čtrnácté řadě StarDance. V případě poslední oznámené hvězdy se potvrdily dřívější spekulace. Nabídku České televize přijal herec a zpěvák Vojtěch Dyk.
Řidiči od půlnoci z úterý na středu tankují s vědomím, že již platí státem stanovené maximální ceny pohonných hmot. Vláda se tak rozhodla reagovat na prudký růst cen paliv v posledních týdnech v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě.
Agáta Hanychová po podcastovém rozchodu s někdejší kamarádkou Ornellou Koktovou rozjíždí nový projekt, což nikdy není jednoduché. Na jednu věc se ale zatím může spolehnout. Co to tak může být?
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká možná nebude na uplynulou sezónu vzpomínat v dobrém, protože ze zimních olympijských her tentokrát nepřivezla žádnou medaili. Nyní vyšlo najevo, že k zajímavé události došlo i v jejím osobním životě.
Představitelka kultovní Phoebe ze seriálu Přátelé, dvaašedesátiletá Lisa Kudrow, se v nedávném rozhovoru ohradila proti nálepce, kterou její postava dostávala po celá desetiletí. Ačkoliv byla Phoebe Buffay veřejností i kritiky často označována za „ztřeštěnou husičku“ nebo naivní blondýnku, herečka zdůraznila, že její postava rozhodně nebyla hloupá. Podle ní šlo spíše o ženu, která se odmítala podřídit tehdejším společenským konvencím a pravidlům, což si lidé v devadesátých letech vykládali po svém.
Justin Bieber se chystá na svůj velkolepý návrat, který má proběhnout na jednom z nejsledovanějších hudebních festivalů světa. Jako hlavní hvězda ovládnou jeho vystoupení sobotní večery 11. a 18. dubna na kalifornské Coachelle. Pro dvaatřicetiletého zpěváka jde o zásadní zlom, neboť jeho kariéru v posledních letech brzdily vážné zdravotní i psychické potíže, které vyvolávaly otázky, zda se ještě někdy dokáže na pódia vrátit v plné síle.
Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.
Rodina Beckhamových dala jasně najevo, na čí straně stojí v neutichajícím sporu se svým nejstarším synem Brooklynem. David a Victoria se o uplynulém víkendu na veřejnosti opět sblížili se svým dlouholetým přítelem, zpěvákem Marcem Anthonym, který se stal ústřední postavou rodinné krize. Slavný pár se s umělcem ukázal při příležitosti otevření nového stadionu Freedom Park týmu Inter Miami.
Televizní diváci od úterního rána znají již devět účastníků letošní řady StarDance. Dnes se opět rozšířila sestava herců, kteří budou tančit. Lidé se mohou těšit na zábavnou Petru Nesvačilovou.
Libor Bouček se po Velikonocích oficiálně pustil do nové pracovní výzvy, která rozhodně není jednoduchá. V Českém rozhlase se totiž snaží nahradit skvělou kolegyni Lucii Výbornou. Kdo byl prvním hostem uznávaného moderátora ve vysílání Radiožurnálu?