Kupka považuje za prioritu vysokorychlostní železnici do Berlína a Vídně

Dopravní prioritou pro Českou republiku pro následující období je vybudování vysokorychlostního železničního spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a propojení Vídně a Varšavy přes Česko. Před dnešním neformálním jednání ministrů dopravy EU v Praze to uvedl český ministr Martin Kupka (ODS).

Martin Kupka

Podle Kupky na evropské páteřní železniční síti TEN-T chybí celá řada úseků, zejména těch přeshraničních. Jejich dobudování bude znamenat najít peníze jak na evropské, tak i národní úrovni, uvedl.

Vedle českého spojení s Německem, Rakouskem a Polskem jde mimo jiné o vysokorychlostní propojení Lyonu a Turína, Madridu a Paříže, Amsterodamu a Berlína nebo napojení železničních sítí Ukrajiny a Moldavska.

Generální ředitel Evropské komise (EK) pro mobilitu a dopravu Henrik Hololei ujistil, že peněz na financování vysokorychlostní evropské sítě je dostatek. Hlavním zdrojem je podle něj program Connecting Europe Facility, který vydává 75 procent svých prostředků do železnice včetně vysokorychlostních projektů. "Vedle toho se nabízí financování Evropskou investiční bankou, ale je potřeba zapojit i kofinancování z národních zdrojů jednotlivých zemí," řekl novinářům.

Prioritou Polska je podle ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka vedle nového centrálního dopravního hubu mezi Varšavou a Lodží pro leteckou, železniční a silniční dopravu - také rychlé železniční spojení Katovice - Ostrava, ale i dobudování dálnice z Polska do Jaroměře a Hradce Králové.

Maďarský státní tajemník pro dopravu Dávid Vitézy považuje za středoevropskou dopravní prioritu vysokorychlostní propojení Budapešti s Bratislavou a dále přes Prahu s Berlínem. "Vysokorychlostní železniční spojení ve střední a východní Evropě je důležitý chybějící článek evropské páteřní sítě," dodal.

Dalším tématem dnešního jednání bude řešení dopadů energetické krize na železniční dopravu. Výsledkem dnešního jednání by měl být seznam opatření pro úspory. Podle Kupky mezi ně patří třeba využívání nových úspornějších lokomotiv, výměna osvětlení nebo změna režimu výhřevu výhybek.

Ministři budou rovněž jednat o způsobech zatraktivnění železniční dopravy pro cestující. Jde jednak o vyšší komfort ve vlacích, ale třeba i o možnost pořídit si jednotnou celoevropskou jízdenku pro cestování na železnici.

Kromě zástupců členských zemí EU se dnešního zasedání účastní také představitelé Ukrajiny, Moldavska, Švýcarska nebo Norska.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější