V České republice se nyní staví více než 140 kilometrů dálnic a přes 100 kilometrů silnic první třídy. Stavba dalších více než 30 kilometrů dálnic a přes 40 kilometrů silnic první třídy by ještě letos měla začít. Novinářům to dnes na dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státní fond dopravní infrastruktury bude příští rok hospodařit s více penězi.
Zatímco letos hospodaří Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, s částkou 127,5 miliardy korun, v příštím roce by to podle ministra mělo být 150,9 miliardy korun. "Významně pomůže samozřejmě národní rozpočet, ale otevíráme nově i vějíř dalších finančních nástrojů. Upravujeme zákon o SFDI tak, abychom dokázali v příštím roce vydat emisi dluhopisů, která by dokázala zajistit všechny finanční prostředky," řekl Kupka. Stát by podle něj rád využil také úvěr od Evropské investiční banky.
Navýšení rozpočtu SFDI je reakce na inflaci, ale především podle Kupky znamená snahu pokračovat ve všech nasmlouvaných stavbách. "Důvod, který vedl ke zvýšení investičních prostředků, opravdu odpovídá prioritě vlády, udržet investiční tempo, pokračovat ve všech rozběhnutých stavbách a ty, které se v území dlouhodobě připravují a na které lidé v území opravdu dlouhodobě čekají, chceme zahajovat," uvedl ministr.
Podle dřívějších informací Ředitelství silnic a dálnic stát za loňský rok zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic, přibližně dvakrát více než předloni. Na silnicích první třídy loni přibylo téměř 23 nových kilometrů.Kupka po svém loňském nástupu do funkce uvedl, že chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů dálnic. Prioritou jsou dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a D35.
V příštím roce by podle Kupky měla začít například výstavba úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku. Pokračovat by měla i stavba dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku nebo příprava výstavby úseků dálnice D55 mezi Olomoucí a obcí Kokory na Přerovsku a Napajedly na Zlínsku a Babicemi na Uherskohradišťsku.
Britskou královskou rodinou v posledních týdnech otřásá kauza bývalého prince Andrewa, na kterého dokonce vyrukovala policie. Blízcí s ním logicky nechtějí být viděni, ale král Karel III. se o víkendu ocitl na stejném místě jako mladší bratr.
Zajímavá návštěva v uplynulých dnech dorazila za bývalým prezidentem Milošem Zemanem. Přišla za ním známá česká herečka, která však v posledních letech nemá mezi částí společnosti nejlepší pověst.
Írán se podle dostupných informací snaží zachránit, co zbývá z jaderného programu, než bude příliš pozdě. Tvrdí to zdroje izraelského deníku The Jerusalem Post. Teherán chce ochránit, co půjde, opevnit zařízení a schovat vybavení, u kterého to jde udělat.
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Česko na konci února šokovala zpráva, která se rozšířila ze Slovenska. Šlo o hoax o údajném úmrtí Dagmar Patrasové, která musela fanoušky ujišťovat, že je naživu. Známá herečka pochopitelně nechápe, jak se něco takového mohlo stát.
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Českou hudební scénou otřásla v uplynulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, někdejší člen legendární kapely Olympic. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Rodina se nyní zabývá tím, jak bude vypadat smuteční obřad.
Martin Dejdar oslaví za necelých 14 dní další narozeniny. Významným oslavencem byl v loňském roce, kdy měl kulaté šedesátiny. Dárek si k nim nadělil sám. A odvaha slavnému herci opravdu nechyběla.
Načasování se úplně nepovedlo. Simona Krainová se o víkendu, kdy ve Spojených arabských emirátech došlo k výbuchům, rozhodla poreferovat o realitním trhu v Dubaji, kde se lidé také báli o život. Modelka se stala terčem posměchu i kritiky. Jak reagovala?
V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.