Vláda se při úpravě stavebního zákona zaměří hlavně na digitalizaci stavebního řízení. Slibuje si od toho výrazně zrychlení a zpřehlednění celého procesu. Na Summitu stavebního rozvoje to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Návrh digitalizace podle něj vláda sněmovně předloží do poloviny roku. Sněmovna už letos rozhodla o odložení části nového stavebního zákona, která počítala se vznikem specializovaných stavebních úřadů.
Odklad účinnosti části zákona podle Kupky eliminoval riziko, že místo urychlení dopravní výstavby nastane při povolování staveb kolaps. Ten by podle vlády vyvolaly strukturální změny, které počítaly se vznikem specializovaných stavebních úřadů v krajích. Ministr v této souvislosti uvedl, že problém by byl především při personálním zajištění úřadů, což by ochromilo vydávání stavebního povolení.
Místo toho se chce vláda zaměřit na digitalizaci jednotlivých postupů ve stavebním řízení. Podle Kupky bude možné sledovat jednotlivé kroky a postupy úřadů elektronicky v přehledných tabulkách. V nich by měly být údaje o aktuálních krocích daného úřadu, lhůtách a dalších podmínkách. "Tato digitální stopa přinese jednoznačnost v postupech a posílení odpovědnosti jednotlivých úředníků," dodal ministr.
Návrh této části zákona by měl podle něj jít v první polovině dubna do meziresortního připomínkového řízení, do poloviny roku pak vláda slibuje jeho předložení do Sněmovny.
"Vláda se do budoucna bude chtít při změně stavebního zákona zaměřit také na úpravu podmínek pro územní plánování. Jsem přesvědčen, že role územního plánování, regulačních plánů a následné povolování staveb jako komplex skutečně urychluje rychlost stavebního řízení a tu potřebujeme," uvedl ve videopříspěvku ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Změny v této oblasti ovšem podle něj budou zřejmě trvat déle.
Vládní koalice se už dříve dohodla také na snížení počtu stavebních úřadů na 371 místo současných zhruba 700. Podle dohody část starostů o stavební úřad přijde, půjde například o ty, kde má agendu ve správě pouze jeden úředník.
Zachovány by ze současného znění stavebního zákona naopak měly být například princip apelace nebo fikce souhlasného stanoviska. K původnímu datu, 1. červenci 2023, by dále měla vstoupila v platnost část, která se týká takzvaných vyhrazených staveb, tedy velkých investičních akcí, jako jsou například liniové stavby, které podle nové legislativy budou spadat do působnosti Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu.
Komplexní novelu chce Bartoš probrat ve Sněmovně do konce tohoto roku. Až ta bude podle ministra mít za cíl zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu.
Bartošova předchůdkyně a stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) už dříve varovala před možnou dvojkolejností, kdy by zákon umožnil státu zabezpečit své stavby, ale občané by stále měli potíže. Je podle ní také důležité zajistit, kdo se bude zabývat problémem černých staveb.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.