Havárie potrubí z Opatovic omezila dodávky tepla do Pardubic, Hradce i Chrudimi

Kvůli havárii horkovodu byla od rána přerušena dodávka tepla z Elektráren Opatovice (EOP). Firma zásobuje 63.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a přilehlých obcích. Teplo z ní za normálních okolností proudí také do nemocnic, škol a podniků. Kvůli havárii elektrárna uvedla do provozu záložní zdroje, které postupně obnovují zásobování teplem většině odběratelů.

Topení v bytě

Během noci by elektrárna měla po dokončení oprav rozvodné sítě přejít na standardní provoz. Zatím není známa příčina havárie ani výše škod.

Technici EOP dnes ráno zjistili na horkovodu tři místa, odkud z trubek unikala horká pára. Největší poškození bylo u Hrobic na Pardubicku, další u mimoúrovňové křižovatky u Opatovic a třetí u rozvodného uzlu v Pardubicích.

Na rozdíl od jiných let elektrárna vloni nedělala celkovou tlakovou zkoušku rozvodné sítě. "Vloni jsme tlakovou zkoušku nedělali, protože jsme dělali dostatečné revize a opravy na většině rozvodů. Je to 320 kilometrů rozvodů, takže i když se snažíme vše renovovat a opravovat, může se nějaký problém vyskytnout. Nemyslím si ale, že i kdyby se tlaková zkouška dělala, že by se to projevilo," uvedla mluvčí elektrárny Hana Počtová.

V Hradci Králové netekla domácnostem napojeným na horkovod teplá voda a radiátory dopoledne postupně vychladly. Plavecký areál a akvacentrum v Hradci Králové kvůli přerušení dodávky tepla dnes zavřely. Fakultní nemocnice po zjištění poklesu tlaku začala ihned pracovat na spuštění vlastního zdroje tepla. Kvůli havárii horkovodu je zavřený také plavecký areál v Pardubicích.

Na nemocnice v Pardubicích a Chrudimi nemá přerušení dodávek tepla větší dopad. Obě disponují náhradními zdroji, kotly a vyvíječi páry, které již spustily. V Chrudimské nemocnici nahradí zdroj teplo z Opatovic zcela, v Pardubické nemocnici by bylo pro plnou náhradu nutné odstavit prádelnu.

Elektrárna Opatovice zprovoznila záložní zdroje tepla. V plném provozu jsou záložní zdroje v Hradci Králové a Chrudimi, v Pardubicích byly i s využitím teplárny společnosti Synthesia obnoveny dodávky tepla do východní části města, tedy na sídliště Polabiny a dál směrem na Lázně Bohdaneč. Kolem 19:00 se předpokládá konec oprav rozvodů, jimiž proudí teplo i do západní části města, čtvrtí Dubina a Dukla. "Během noci se všichni, kteří jsou nyní na záložních zdrojích, budou přepínat opět na standardní provoz z elektrárny. Žádné další odstávky během letošní topné sezony nebudou," uvedla mluvčí elektrárny Hana Počtová.

Záložní plynové zdroje v Hradci Králové a v Chrudimi EOP vybudovaly opatovické elektrárny po velké havárii v listopadu 2002. Zřícená střecha kotelny tehdy vyřadila všech šest kotlů naráz. Havárie se téměř na dva týdny dotkla zhruba 200.000 lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci.

Vytápění záložními zdroji není úplně stoprocentní náhrada, jako když je zdrojem přímo elektrárna, ale co se týká tepelného komfortu, mělo by to být dostačující, ¨řekla Počtová. Tepelný komfort většině odběratelů by měl být podle ní obnoven do dnešního večera.

Hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) uvedl, že ho pracovníci Elektrárny Opatovice ujistili o tom, že dělají maximum pro to, aby byla celá soustava v co nejkratší možné době opět v provozu.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější