Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 4. června 2023 11:00
Sdílej:

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí prchajících před boji znesvářených stran mohl vyšplhat až k milionu.

Súdánská armáda vedená Abdal Fattáhem Burhánem a milice RSF, v jejichž čele stojí Muhammad Hamdan Dagalo, spolu v Súdánu soupeří o moc od 15. dubna. O život za tu dobu přišly stovky lidí a tisíce byly zraněny.

Na humanitární pomoci je aktuálně v Súdánu závislá třetina obyvatel. Situace je vyhrocená zejména v Chartúmu, kde docházejí zásoby potravin, paliva a vody, až na výjimky nefungují nemocnice ani další služby.

Od vypuknutí násilí v Súdánu byly podle úřadu OSN pro koordinaci pomoci vyhnány z domovů statisíce lidí a více než 380 000 z nich uprchlo do sousedních zemí, nejčastěji do Egypta.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) může ze země utéct téměř milion lidí. "Na základě konzultací se všemi vládami zemí, které mohou mít co dočinění s migrací, jsme dospěli k odhadovaným 815 000 lidem, kteří mohou prchat do sedmi zemí sousedících se Súdánem," řekl novinářům zástupce UNHCR v Ženevě už dříve.

Odhad, že do letošního října ze země uprchne milion lidí, je ale možná nízký, tvrdí vysoký komisař UNHCR Filippo Grandi. Téměř polovina uprchlíků zamířila do Egypta a komisař pochválil egyptskou vládu a lid za to, že poskytli bezpečí těm, kteří bojům unikli.

Vyzval také zemi, aby nechala své hranice otevřené pro ty, kteří prchají, a apeloval na mezinárodní společenství, aby udělalo více pro podporu reakce Egypta na krizi. "Egypt nemůže být ponechán sám a mezinárodní společenství musí tuto reakci podpořit. Zahájili jsme plán na podporu sousedních zemí, ale dosud získané finanční prostředky jsou velmi omezené. Musí být více zdrojů, rychlejší zdroje, pro Egypt, pro Červený půlměsíc, pro Organizace spojených národů včetně UNHCR," řekl.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ William

Princ William si kvůli Harrymu najal pomocnou sílu

Princ z Walesu udělal v zákulisí nečekaný krok, který odborníci na vztahy s veřejností označují za mistrovský tah v budování vlastní image. Do svého týmu v Kensingtonském paláci angažoval Lizu Ravenscroftovou, špičkovou expertku na krizový management. Podle analýz nejde o panickou reakci na aktuální problém, ale o strategickou přípravu na blížící se návrat prince Harryho do Spojeného království.

Světové celebrity
Elon Musk

Musk spustil kvůli transgender komunitě právní bitvu o syna

Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.

České celebrity
Jakub Železný

"Určitě má svolení." Jakub Železný si rýpl do slavného písničkáře

Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl. 

České celebrity
Jakub Prachař a Sara Sandeva

Už to skoro nedělám. Jakub Prachař prozradil, čeho se vzdal

Jakub Prachař se v poslední době víceméně vzdal jedné výdělečné činnosti, která jej před lety také proslavila. Řeč je o moderování. Známý herec a bavič přiznal, že důvodem je strach.