Kvůli šíření omikronu může být znovu v nemocnicích až 7000 nakažených

Kvůli šíření varianty koronaviru omikron může být znovu v nemocnicích až 7000 nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče. Denně budou nemocnice přijímat až 900 pacientů, přestože riziko hospitalizace je proti deltě u omikronu poloviční až třetinové.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

ČTK to sdělil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V současné době tvoří varianta omikron deset až 15 procent případů, zřejmě už v prvních deseti dnech nového roku to bude 50 procent a zcela převáží ve druhé polovině ledna.

Při letošní jarní vlně epidemie bylo v nemocnicích i přes 9000 pacientů s covidem, při podzimní více než 7000.

"V rychlosti šíření ale i nízká procentická rizikovost může vést k vysokým absolutním počtům nakažených, a tedy k vysokým počtům hospitalizací," uvedl Dušek. Predikce naplněnosti nemocnic tak mají dva scénáře, v realistickém bude podíl lidí mezi nakaženými, kteří budou potřebovat nemocniční péči stejný jako u delty, v optimistickém přibližně poloviční.

Denní počty nových případů budou podle Duška růst velmi prudce a mohou i přesáhnout dosavadní maxima z letošního podzimu. "Kromě vysoké nakažlivosti disponuje totiž varianta omikron zvýšenou schopností unikat vakcinaci a prolamovat imunitu po prodělané nemoci," dodal. Ochranný efekt očkování s posilující dávkou je zejména proti těžkému průběhu onemocnění, proti nákaze asi 70 procent.

Počty nakažených nelze podle něj odhadnout přesně, protože bude záležet na počtech testů a jejich struktuře. Více než počty pozitivních testů je podle něj třeba sledovat, kolik z nich je s příznaky, jaká je relativní pozitivita testů, naplněnost nemocnic nebo zásah mladších či naopak starších rizikových věkových skupin.

Od začátku ledna se dvakrát týdně budou testovat žáci ve školách včetně očkovaných, od poloviny měsíce všichni zaměstnanci. Odhaleno tak bude zřejmě vyšší množství bezpříznakových případů u lidí, kteří by jinak na test nešli. Kvůli možnému vysokému počtu lidí v izolaci a jejich kontaktů v karanténě, což by mohlo mít i dopady na fungování ekonomiky, vláda zvažuje jejich zkrácení.

Snadný terč jsou pro omikron podle Duška zejména neočkovaní lidé. "Dlouhodobě registrujeme až třetinu populace primárně citlivou k nákaze a z toho je 300.000 až 400.000 potenciálně zranitelných a seniorních osob," uvedl. Data z Británie, Dánska a dalších zemí ukazují, že omikron částečně umí obcházet imunitu získanou vakcinací. I v Česku stoupá v posledních týdnech počet reinfekcí a očkovaní lidé tvoří v prosinci kolem 40 procent nových nákaz. Ještě v září to bylo zhruba 20 procent. "Ochrana proti nákaze v čase klesá, týká se to jak ochrany dané očkováním, tak proděláním nemoci," dodal.

V současné době je v nemocnicích 3100 pacientů s covidem-19 a asi 600 potřebuje intenzivní péči. Proti začátku prosince je to méně než polovina. Zaplněná je tak asi více než čtvrtina kapacity jednotek intenzivní péče, což může komplikovat zvládnutí nadcházející vlny nakažených s omikronem.

Na vrcholu nové vlny ÚZIS očekává až 7000 hospitalizovaných v jeden den, z nich více než 900 na jednotkách intenzivní péče. Denní příjmy budou kolem 900 nových a 110 na JIP. "Jsou to počty sice zvládnutelné naším robustním nemocničním systémem péče, ale jde o zátěž vysokou a v řadě regionů mohou být kapacity i zahlceny," uvedl Dušek. Více než 30 procent pacientů potřebuje nemocniční péči po covidu-19 dlouhodobě.

Inspekce stíhá dozorce z Valdic, měli fyzicky napadat vězně

22.01.2022 17:47 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku…

Lidé po Česku znovu protestovali proti covidovým restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

V Jeseníkách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

22.01.2022 17:07 V Jeseníkách dnes vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.…

V pátek přibylo dvakrát víc případů covidu než před týdnem

22.01.2022 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26.597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Češi znovu více kupovali oblečení do města

22.01.2022 10:34 Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města,…

V Praze přibývá zdravotníků nakažených covidem, nemocnice zvládají

22.01.2022 08:48 Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která…

Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice či bezpečnosti …

21.01.2022 19:54 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Česko je připraveno na nejhorší scénář na Ukrajině, podpoří sankce proti…

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Aktualizováno Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Související:

Nejnovější

reklama