Kvůli situaci na Ukrajině zasedne krizový štáb i Bezpečnostní rada státu

Kvůli situaci na Ukrajině dnes odpoledne po dvou dnech opět zasedne krizový štáb ministerstva zahraničí. Ministr Jan Lipavský (Piráti) se připojí na dálku z Paříže, kde se dnes účastní ministerského fóra k Indo-Pacifiku. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Lenka Do.

Jana Černochová

Na českém velvyslanectví v Kyjevě zůstalo 22 pracovníků, na generálním konzulátu ve Lvově je aktuálně 36 lidí, byl posílen o čtyři osoby. Tři konzulární pracovníci se přesunuli ze zastupitelského úřadu v ukrajinském hlavním městě, jedna osoba z ústředí. Serveru iROZHLAS.cz dnes Do řekla, že Česko nemá v plánu ambasádu uzavřít.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik" vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.

České ministerstvo zahraničí rozhodnutí Ruska odsoudilo v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných povstalci je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva. Rozhodnutí odsoudili i další představitelé české vlády i například opoziční hnutí ANO.

Kvůli situaci na Ukrajině zasedne ve středu Bezpečnostní rada státu

Kvůli situaci na Ukrajině zasedne ve středu Bezpečnostní rada státu (BRS). Obrana na ní předloží návrhy, jak řešit některé problematické otázky v souvislosti s pondělním rozhodnutím Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny, řekla po dnešním velitelském shromáždění armády novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ministryně stále věří tomu, že se krizi na Ukrajině podaří vyřešit diplomaticky. Rusko nemá žádný mandát diktovat suverénním státům, kam mají patřit, řekla.

Bezpečnostní rada státu se napětím na rusko-ukrajinské hranici zabývala už na začátku února a před týdnem. Podle Černochové zasedne opět ve středu. O svých návrzích pro BRS diskutovala ministryně dnes s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou. "Budeme mít nějaké návrhy, kterými se budeme snažit alespoň částečně vyřešit některé věci, které dneska víme, že mohou být problematické z hlediska obranyschopnosti naší země a přípravy na nějaké možné další problémy," uvedla.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik" vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.

Podle Černochové Rusko sní o obnově sovětského impéria a požaduje po suverénních státech návrat o 30 až 40 let zpět. "Zlu se nesmí ustupovat, stále doufám, že se z Ruska opět nestane říše zla," uvedla. Rusko podle ní nemá absolutně žádný mandát diktovat suverénním státům, s kým se mají bavit a kam mají patřit. "Věřím, že se krize na východě vyřeší diplomaticky a že vás nebudeme muset vysílat bránit to, co je nám tak blízké, geopoliticky a lidsky," řekla vojákům. Vyjádřila úmysl do poslední chvíle bojovat za mírová řešení.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější