Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie., foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 23. května 2022 13:25
Sdílej:

Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se střelbou pohraničníků na československých hranicích. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) viní jedenaosmdesátiletého bývalého politika ze zneužití pravomoci. Uvedl to dnes Ekonomický deník a SeznamZprávy.

Kincl podle ÚDV nepřijal žádné konkrétní opatření k tomu, aby zabránil příslušníkům Pohraniční stráže použít střelnou zbraň proti lidem, kteří se pokoušeli překročit hranice a zároveň pohraničníky nijak neohrožovali.

"Coby úřední osoba v úmyslu způsobit jinému závažnou újmu nesplnil povinnost vyplývající z jeho pravomoci, čin spáchal na jiném pro jeho politické přesvědčení a zneužil tísně jiného,“ citoval Ekonomický deník z usnesení o zahájení stíhání. Podle serveru SeznamZprávy odmítl Kincl při výslechu na policii vypovídat.

ÚDV zmínil mimo jiné případ dvou občanů NDR Kerstin Traurweinové, rozené Hahnové, a Ullricha Traurweina. V roce 1988 je pohraničníci zranili a vypálili na ně nejméně 221 střel.

Ekonomický deník uvedl, že ÚDV se původně letos v únoru rozhodl Kincla nestíhat s tím, že se nepodařilo dohledat archivní dokumenty dokazující, že by ministr o oprávnění pohraničníků použít střelnou zbraň věděl.

Trestní oznámení kvůli úmrtím na hranicích podala Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Policie pak obvinila některé bývalé představitele režimu - konkrétně bývalého předsedu vlády Lubomíra Štrougala, dalšího někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara a bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka. Úřad stíhal také někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který ale následně zemřel.

Pražské městské státní zastupitelství stíhání sedmadevadesátiletého Štrougala a o šest let mladšího Vajnara původně zastavilo s ohledem na jejich duševní stav. Po zásahu Ústavního soudu si nyní nechává zpracovat nové znalecké posudky k tomu, zda jsou Štrougal, Vajnar a Fojtík schopni chápat smysl trestního řízení. Posudek dělá Psychiatrická nemocnice Bohnice, odevzdat ho měla do března. "Znalecké posudky dosud vypracovány nebyly. Lhůta pro skončení vyšetřování je posunuta do 5. června 2022," sdělil na dotaz ČTK před dvěma týdny mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová pohořela u Ústavního soudu. Šlo o zabavený obraz

Jiřina Bohdalová nepochodila u Ústavního soudu, kde si stěžovala na zajištění obrazu, který zakoupila za půldruhého milionu. Následně se ukázalo, že jde o padělek. Dílo bude i nadále v soudní úschově, informovala o tom Česká televize. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Švýcaři stále vyšetřují tragický požár v baru. Jeden z vlastníků jde do vazby

Jeden z vlastníků baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana, kde došlo k tragickému požáru během silvestrovských oslav, byl zadržen a umístěn do vazby. Informoval o tom web DW. Smutnou událost nepřežily desítky lidí. 

České celebrity
Pavel Trávníček

Pavel Trávníček se znovu narodil. Po operaci zůstává na JIP

Konec obav o Pavla Trávníčka to sice ještě není, ale rodina prince z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku se konečně vyjádřila k jeho zdravotnímu stavu. Lékaři zachránili život slavného herce, prozradila jeho manželka na sociální síti. 

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie si během svátků definitivně vybraly stranu

Princezny Beatrice a Eugenie vyslaly během vánočních svátků v Sandringhamu jasný vzkaz o své loajalitě ke královské koruně. Přestože jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Ferguson, strávili svátky v soukromí ve Windsoru, obě sestry se plně zapojily do oficiálního programu monarchie. Jejich postoj k rodinným povinnostem a instituci jako takové nyní shrnul blízký rodinný přítel v sedmi slovech: „Pro monarchii žijí a dýchají každým dnem.“