Kvůli vysokým cenám energií v Británii hrozí humanitární krize a zhoršení zdravotního stavu místních obyvatel. Tvrdí to představitelé britského státního zdravotnického systému NHS. Podle nich se zvyšující se počet domácností bude muset rozhodnout, zda vytopit své bydliště a omezit další výdaje, nebo naopak na vytápění šetřit. To ale může vést k růstu řady nemocí, se kterým se bude muset britské zdravotnictví vypořádat, napsal dnes server BBC News.
"Mnoho lidí bude muset udělat hroznou volbu mezi vynecháním jednoho jídla denně, aby vytopili své domy, nebo žitím v chladných, vlhkých a velmi nepříjemných podmínkách," uvedl Matthew Taylor, šéf organizace NHS Confederation, která sdružuje představitele britského zdravotnictví. Podle něj proto zemi hrozí humanitární krize, nárůst nerovností v přístupu ke zdravotní péči či zhoršení životních podmínek dětí.
Představitelé britského zdravotnictví varují, že špatně vytápěné domy vedou k většímu počtu respiračních nemocí. U starších lidí se pak zvyšuje také riziko srdečních onemocnění. Podle odhadů nedostatečné vytápění přispívá v Británii každoročně k úmrtí zhruba 10.000 lidí. Zdravotníci se navíc obávají, že zdravotní podmínky ještě zhorší infekční nemoci, jako jsou chřipka či covid-19.
Obavy zástupců NHS potvrdil i výzkum britského statistického úřadu, který byl zveřejněn na začátku tohoto měsíce. Podle něj více než třetina Britů musela šetřit na výdajích na jídlo a další nezbytné služby a zboží kvůli rostoucím nákladům na živobytí. Podíl byl pak vyšší mezi lidmi s postižením a těmi, kteří mají nízké příjmy nebo žijí v nájmu.
Vládní mluvčí uvedl, že kabinet pracuje na posílení zdravotnického systému před zimní sezónou. Vláda chce zvýšit počet dočasně zřízených lůžek. Současně zahájila náborovou kampaň v zahraničí, která má zmírnit stávající nedostatek personálu v NHS. Podle oficiálních údajů je v NHS neobsazeno na 105.000 pracovních míst a dalších 165.000 zaměstnanců chybí v sociální péči.
Britská vláda slíbila domácnostem v zemi, kromě Severního Irska, pomoc, která by v průměru měla činit 400 liber (bezmála 12.000 korun). Nejchudší domácnosti by pak měly dostat až 1200 liber (asi 35.000 korun), informuje BBC. Podle odhadů poradenské firmy Cornwall Insight to však pokryje jen část zdražení energií. Průměrné domácnosti se totiž náklady na energie více než zdvojnásobí na 355 liber měsíčně (přes 10.000 měsíčně).
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.