Kyjev chce jednat o Krymu, až budou Ukrajinci u jeho hranic

Krym, ilustrační fotografie.
Krym, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 6. dubna 2023 10:52
Sdílej:

Kyjev bude ochotný jednat s Moskvou o budoucnosti poloostrova Krym, až se ukrajinským silám v úspěšné protiofenzívě podaří postoupit k jeho administrativní hranici. Listu Financial Times to řekl zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha. V minulosti Kyjev podmiňoval jakákoli jednání s Moskvou stažením ruských sil z poloostrova, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Frontová linie nyní prochází Chersonskou oblastí na jihu Ukrajiny a od severního cípu poloostrova je vzdálená asi 150 kilometrů. Ukrajina opakovaně avizuje, že se na jaře chystá přejít do protiofenzivy. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov minulý týden řekl, že protiútok by mohl v závislosti na počasí začít v dubnu nebo květnu. Na kterou oblast se ukrajinská protiofenziva zaměří, neupřesnil, podle armádních expertů citovaných deníkem The Washington Post se ale Rusové obávají o osud Krymu a budují na něm rozsáhlou síť opevnění.

"Pokud se nám podaří dosáhnout našich strategických cílů na bojišti a až budeme na administrativní hranici s Krymem, budeme ochotni zahájit diplomatickou kapitolu a jednat o této otázce," sdělil Sybiha z ukrajinské prezidentské kanceláře deníku Financial Times. "Neznamená to, že, vylučujeme osvobození (Krymu) naší armádou," doplnil diplomat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti několikrát zdůraznil, že cílem Kyjeva je obnovit kontrolu nad celým územím Ukrajiny včetně Krymu. Vyjádření Andrije Sybihy by podle deníku mohlo představovat úlevu pro západní představitele, kteří jsou skeptičtí ohledně toho, že Ukrajině se může podařit poloostrov znovudobýt a obávají se eskalace konfliktu ze strany Ruska.

Témata:
Stalo se
Domácí
Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Kubovo hnutí začíná kolem pěti procent

Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou. 

Sport
Jaromír Jágr

Jaromír Jágr naznačil konec kariéry. Od prosince nehrál hokej

Český hokej je na prahu konce jedné éry. Hvězdný útočník Jaromír Jágr, který před několika dny oslavil 54. narozeniny, připustil, že už nikdy nenastoupí do profesionálního hokejového zápasu. Jágr je stále na soupisce extraligového Kladna. 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Zklamaná Agáta Hanychová. A lidé si ještě myslí, že tu hru hraje s Ornellou

Jméno Ornelly Koktové je v českém šoubyznyse v posledních dnech tím rozhodně nejskloňovanějším. Influencerka oznámila rozvod s manželem a zjevně i ohrozila své kamarádství s Agátou Hanychovou. Bude pokračovat jejich společný podcast? 

Světové celebrity
princ Andrew

Zadržení Andrewa je jen začátek, myslí si Britové

Zatčení Andrewa Mountbatten-Windsora, které se odehrálo jen necelé tři týdny po odtajnění obrovského archivu dokumentů o Jeffreyim Epsteinovi, otevírá podle britského tisku novou a velmi vážnou kapitolu policejního vyšetřování. Přestože byl bratr současného krále po výslechu propuštěn a jakoukoli vinu odmítá, nové materiály vrhají stín na jeho dřívější působení v roli britského obchodního vyslance. Detektivové se nyní soustředí na to, zda v této vysoké funkci nezneužíval své pravomoci.