Kyjev doufá ve vyplutí první zásilky obilí již tento týden z Čornomorsku

Kyjev očekává, že dohoda o vývozu obilí z černomořských začne fungovat v nejbližších dnech. Podle serveru RBK Ukrajina to dnes řekl ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Ukrajinští představitelé doufají, že se první zásilku obilí na základě této úmluvy, která má zmírnit celosvětový nedostatek potravin, podaří vypravit tento týden z přístavu Čornomorsk.

Ilustrační fotografie.

"Tento týden očekáváme zřízení koordinačního centra v Istanbulu. Připravujeme vše, co závisí na nás, abychom byli připraveni tento týden začít," uvedl Kubrakov, podle něhož budou konvoje plavidel doprovázet ukrajinská záchranná plavidla. Miny budou odstraněny pouze v koridoru, jenž v Černém moři vznikne pro export obilí, napsala agentura Reuters.

Podle jeho náměstka Jurije Vaskova ukrajinské úřady pracují na obnovení vývozu obilí několik dní. První dodávka obilí by podle něj měla vyplout z Čornomorsku, další z přístavů Oděsa a Južne. "Do dvou týdnů budeme technicky připraveni vyvážet ze všech tří přístavů," sdělil náměstek ministra a dodal, že úřady doufají, že první dodávka vypluje už tento týden.

V pátek zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu ujednání, jež má umožnit vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které blokuje ruská invazní armáda. Dohoda, již zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že lodě s tímto zbožím budou moci plout námořními koridory. Dohoda nepočítá s odminováním ukrajinských přístavů ani s vojenským doprovodem lodí převážejících obilí.

Ukrajina je klíčovou zemí pro pěstování obilovin a vývoz jejího obilí má zásadní význam pro celosvětovou potravinovou bezpečnost. Přelomovou úmluvu, jejímž cílem je zmírnit celosvětový nedostatek potravin způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, však podle mnoha médií ohrozil sobotní ruský raketový útok na Oděsu, který přišel pouhý den po podpisu dohody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci prohlásil, že úder ukázal, že si Moskva najde způsob, jak dohodu neplnit. Podle nedělního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě ruské rakety cílily na vojenské cíle, konkrétně vojenskou loď a sklad zbraní. Ukrajinská armáda uvedla, že dvě rakety zasáhly objekty infrastruktury samotného přístavu, včetně čerpací stanice.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že ruské údery na Oděsu nejsou překážkou pro vývoz ukrajinského obilí a plnění dohody. Bombardování je podle něj zaměřeno pouze na vojenskou infrastrukturu, napsala agentura AFP. Obdobně se vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který podle agentury Interfax sdělil, že v úmluvě o vývozu obilí není nic, co by Moskvě bránilo pokračovat ve "zvláštní vojenské operaci ničením vojenské infrastruktury" Ukrajiny. Použil přitom termín, kterým Moskva označuje svou invazi na Ukrajině.

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější