Kyjev vyzval ke zničení íránských továren, kde se vyrábějí drony a střely

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta, foto: FREE Photo UNIAN
ČTK 24. prosince 2022 10:14
Sdílej:

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes vyzval ke zničení íránských továren, kde se vyrábějí střely a bezpilotní letouny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Spojených států tento týden obvinil Teherán, že plánuje dodat další zbraně Rusku.

"Írán, který plánuje zvýšit dodávky dronů a střel Rusku, bezostyšně ponižuje instituci mezinárodních sankcí. Je zásadní opustit nefunkční sankce, neplatný koncept rezolucí OSN a přejít k ničivějším nástrojům - zničení továren, zatčení dodavatelů," napsal v příspěvku na twitteru Podoljak.

Kyjev už od začátku podzimu viní Teherán, že Rusku poskytuje bezpilotní letouny Šáhid-136, které po zásahu cíle vybuchnou. Moskva je pak podle ukrajinských představitelů používá k útokům na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. Teherán to odmítá.

V reakci na Zelenského projev v americkém Kongresu íránské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že Teheránu dochází s Kyjevem trpělivost.

"Znovu opakujeme, že Írán žádnou ze stran zapojených do ukrajinské války nezásobil žádným vojenským vybavením," uvedl mluvčí íránské diplomacie. Zároveň vládu v Kyjevě varoval, aby se nespoléhala na podporu Washingtonu.

Stalo se