Kypr odebere občanství čtyřem Rusům, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie. Ti získali pas ostrovního státu v rámci kritizovaného programu pro nalákání investorů z nečlenských zemí. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na vládní zdroje. Ke zrušení výsad, kterých požívají na ostrově ruští podnikatelé, dnes vyzval kyperské zákonodárce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Jsem si jistý, že cítíte naši bolest a že nám pomůžete v naší snaze vstoupit do Evropské unie," uvedl Zelenskyj ve videopřenosu. Kyperské poslance vyzval, aby zakázali ruským lodím vstupovat do kyperských přístavů a zrušili "privilegia" pro ruské občany, mimo jiné možnost mít dvojí občanství.
Čtveřice Rusů je na seznamu 21 lidí, kterým kyperská vláda hodlá odebrat občanství získané ve sporném programu pro movité investory. Ti mohli výměnou za investici na ostrově v minimální výši dvou milionů eur (zhruba 50 milionů korun) získat kyperský pas, který jim otevíral dveře do Evropské unie.
Kvůli mezinárodní kritice Kypr program ukončil v roce 2020. V jeho rámci získalo pas ostrovního státu 6800 investorů a jejich rodinných příslušníků, z nichž 2800 bylo původem z Ruska. Pozdější vyšetřovací komise zjistila, že zhruba polovinu občanství úřady udělily v rozporu se zákonem. V říjnu Kypr rozhodl odebrat prvních 45 pasů.
Velké herecké osobnosti nám všem stárnou před očima. Věk neumí zastavit ani Veronika Žilková, kterou podle jejích vlastních slov "poslali do důchodu". Když se známá herečka dozvěděla, kolik peněz dělá její penze, rozplakala se.
ANO je i nadále hegemonem tuzemské politiky, ukazuje první průzkum preferencí od říjnových sněmovních voleb. Vypracovala ho agentura STEM pro stanici CNN Prima News. Hnutí vedené premiérem Andrejem Babišem by volila více než třetina oslovených lidí. Do Sněmovny by se dostalo jen pět uskupení.
Letos se na obrazovky prvního programu České televize vrátí oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance. Známé osobnosti každopádně potřebují taneční partnery či partnerky. Případní zájemci o účast v televizní show už ale mají smůlu.
Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.
Zimní olympijské hry se blíží a možná na nich uvidíme Helenu Vondráčkovou. A dokonce i Karla Gotta, i když je už několik let po smrti. Jeden z brankářů hokejového národního týmu totiž odhalil, co má ještě před začátkem největší sportovní akce roku za lubem.
Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě.
Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby.
V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.
Úmysl poslance Filipa Turka (Motoristé) žalovat prezidenta Petra Pavla se neobešel bez reakcí politických konkurentů zatím neúspěšného kandidáta na post ministra životního prostředí. Exministr dopravy Martin Kupka (ODS) nemá pro takové jednání pochopení.