Denní kapacita odběrů pro PCR testy na covid-19 je aktuálně 160.000 denně. Může se dál zvyšovat, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. V úterý se provedlo více než 101.000 PCR testů, dále 27.000 antigenních testů odebrali zdravotníci. Ukázaly nejvyšší počet pozitivně testovaných od začátku epidemie koronaviru.
"Tato kapacita se průběžně navyšuje přímo odběrovými místy i po koordinaci s krajskými koordinátory, takže celý systém je na denní bázi kontrolován a v případě aktuální potřeby dokážeme dále navyšovat," uvedl mluvčí.
Odborníci se domnívají, že současná testovací kapacita neumožní zachytit více než 50.000 nakažených za jeden den. Přitom jich podle různých modelů může být na vrcholu epidemie omikronu i 200.000.
V úterý bylo zachyceno téměř 28.500 pozitivně testovaných. "Nově nakažených v populaci bude dvakrát až třikrát víc. Takže v populaci jich bude třeba 70.000," řekl dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
"Zřejmě v této zemi jede vlna, která přináší 100.000 nově nakažených denně a zřejmě uvidíme díky testování v příštích dnech zhruba 40.000," uvedl.
Akademičtí pracovníci už na podzim 2020 před první velkou vlnou epidemie upozorňovali, že na jejich pracovištích jsou další dostupné kapacity PCR testování. "Stačilo by vyjmout PCR testování ze seznamu zdravotních úkonů a nepožadovat, aby při odběrech a v laboratořích asistovali zdravotníci," řekl dnes ČTK evoluční biolog Jaroslav Flégr.
Tuto možnost navrhoval už při předchozích vlnách. Podle něj by se tím zvýšila kapacita během několika dní až desetinásobně. Ceny by se ze současných zhruba 800 korun mohly snížit ke 150 korunám. Navíc by se zdravotníci vázaní na odběry mohli uvolnit pro jinou práci. Podobně už podle něj bylo vyjmuto ze seznamu zdravotních úkonů i antigenní testování.
Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas.
Martin Dejdar letos oslavil kulaté 60. narozeniny, z čehož už je tak nějak patrné, že v životě prožil leccos. V aktuálním rozhovoru si známý herec postěžoval na nedostatek respektu ze strany mladší generace. Co přesně mu vadí?
Meteorologická zima sice začne až prvního prosincového dne, ale v Česku se řádně ochladilo už v těchto dnech. Výraznější oteplení se navíc do konce probíhajícího týdne neočekává, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nevyřízené účty mezi Jaromírem Soukupem a jednou z jeho bývalých partnerek opět vyplouvají na povrch. Eva Feuereislová nadále požaduje po podnikateli částku ve výši, která se blíží cifře 200 tisíc korun.
Pražský hrad se až jako druhý vyjádřil ke čtvrtečnímu jednání prezidenta Petra Pavla se šéfem Motoristů Petrem Macinkou. Podle prezidentské kanceláře byly hlavním tématem nominace strany vedené Macinkou na ministry v rodící se vládě Andreje Babiše (ANO).
Exprezident Miloš Zeman od tohoto týdne opět úřaduje ve své kanceláři. Bývalá hlava státu se v posledních týdnech potýkala se zdravím, musela dokonce na operaci. Už o uplynulém víkendu se však Zeman zúčastnil posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou.
Karel Šíp je se Všechnopárty na obrazovkách už dvacet let, ale podle dostupných informací ještě není rozhodnuto o jeho pokračování po Novém roce. Mohou mu snad zavařit zdánlivě nevhodné vtipy v televizní talk show?
Kriminalisté i drážní inspektoři od rána vyšetřují čtvrteční srážku dvou vlaků na jihu Čech, která si vyžádala desítky zraněných. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání obecného ohrožení. Podle předběžných informací projel rychlík návěstidlo v poloze stůj.
Během svátečního pondělí 17. listopadu se možná dopsala poslední kapitola historie populární tuzemské kapely J.A.R. Hudebníci totiž odehráli tradiční pražský koncert, na kterém nechyběl ani Dan Bárta. Už dříve ale formace naznačila, že její budoucnost je nejistá.
Nejen moderátory, ale i porotce si z pravidelných účastníků StarDance oblíbili televizní diváci. Však si vzpomeňte, jak je rozladilo, když Česká televize odstavila populárního Zdeňka Chlopčíka. Teď ale i Tatiana Drexler naznačila, že její pokračování v show není jasné.
Každou zprávu o vývoji zdravotního stavu Patrika Hezuckého teď fanoušci ocení. Možná ani nečekali, že po úterní absenci ve vysílání se ve středu ozve jeho hlas v přímém přenosu Evropy 2. Co měl moderátor na srdci?
Český šoubyznys není jen o šťastných zprávách, například o svatbách či porodech. Dochází i na rozvody. Podle nejnovějších informací se už definitivně dopsala poslední kapitola manželství známého kuchaře Radka Kašpárka.