Laboratoře na Slovensku odhalily nejméně nových případů za poslední téměř dva měsíce

Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily nejméně nových případů koronavirové nákazy za pracovní den za poslední téměř dva měsíce. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se po předchozím nárůstu drží pod hranicí 3000 pacientů. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva zdravotnictví a národního centra zdravotnických informací.

Slovensko, ilustrační foto

Nynější třetí vlna koronavirové nákazy v zemi dosáhla svého vrcholu na přelomu listopadu a prosince. Studie slovenských úřadů ukázala, že zhruba polovina neočkovaných lidí proti covidu-19 v zemi neměla v listopadu a na začátku prosince protilátky proti tomuto onemocnění. Podle odborníků to znamená, že populace není výrazně promořena. Slovensko také zaostává v očkování proti covidu-19.

Na pětimilionovém Slovensku přibylo v pondělí podle laboratorních testů 3683 infikovaných. Oproti předchozímu týdnu to představuje pokles o více než pětinu. V listopadu země během několika dnů zaznamenala shodně i více než 10.000 nových zjištěných případů nákazy. Bratislava na rozdíl od některých jiných zemí dosud nehlásila rychlé šíření nové koronavirové varianty omikron.

Ve slovenských nemocnicích bylo v úvodu týdne 2967 pacientů s covidem-19. Dříve za nynější koronavirové vlny zdravotnická zařízení hlásila výrazně více než 3000 hospitalizovaných. Vláda pak na konci listopadu kvůli přetíženým nemocnicím vyhlásila nouzový stav a zavedla nové restrikce, které mezitím částečně zmírnila pro očkované proti covidu-19 a pro osoby, které toto onemocnění prodělaly. Od minulého pátku pak zákaz vycházení s výjimkami platí už jen večer a v noci.

Tempo šíření koronavirové infekce zpomaluje i v Česku, kde denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají skoro tři týdny.

Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva. Počet podaných prvních dávek vakcín v zemi v posledním období klesá, výrazněji naopak přibylo naočkovaných posilující dávkou.

Nejnovější studie slovenských úřadů ukázala, že protilátky proti covidu-19 nemá zhruba polovina z těch obyvatel, kteří proti onemocnění nebyli očkováni. Do analýzy vzorků krve se zapojilo téměř 3800 neočkovaných dobrovolníků.

"Je velké množství lidí, kteří nemají ochranu před covidem-19 ani v podobě vakcíny, ani v podobě prodělání onemocnění. Je to více než milion osob na Slovensku," řekl novinářům šéf analytiků ministerstva zdravotnictví Matej Mišík. Dodal, že například v Británii byla zjištěna úroveň protilátek až u 95 procent obyvatel.

Odborníci při prezentaci výsledků studie upozornili, že samotná přítomnost protilátek ještě nezaručuje, že osoba je silně chráněna před covidem-19. Doporučili proto očkování i těm obyvatelům, kteří covid-19 prodělali.

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama