Laschet se po jednání se Zelenými domnívá, že je koalice možná

Německé parlamentní volby jsme nevyhráli, ale stále máme možnost sestavit vládní koalici. Dnes to po jednání se Zelenými prohlásil kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet. Řekl také, že vzájemné rozdíly nejsou nepřekonatelné, což otevírá možnost vzniku vlády konzervativců, Zelených a svobodných demokratů (FDP).

Armin Laschet (CDU)

Spolupředseda Zelených Robert Habeck řekl, že jednání s CDU/CSU chce společně s liberální FDP vyhodnotit, což označil za úkol pro nadcházející dva dny.

Zářijové volby v Německu vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze. Scholz i Laschet se ale v sestavení vlády neobejdou bez Zelených a FDP, pokračování stávající velké koalice CDU/CSU a SPD se nejeví jako pravděpodobné.

"Máme možnosti sestavit koalici a jednou z nich je Jamajka," řekl Laschet s použitím výrazu podle barev jamajské vlajky, která odpovídá stranickým barvám konzervativců (černá), Zelených (zelená) a liberálů (žlutá). "Myslím si, že protiklady nejsou nepřekonatelné," uvedl po jednání.

O konstruktivním rozhovoru mluvil i bavorský premiér Markus Söder, který je zároveň předsedou Křesťansko-sociální unie (CSU). Bavorská CSU tvoří s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) předsedy Lascheta na spolkové úrovni konzervativní unii. Laschet řekl, že tématem schůzky bylo určení společných postojů, hledání mostů přes rozpory a hodnocení stability společných programových pilířů. "Nejvíce jsme se přiblížili u tématu ochrany klimatu," řekl. Poznamenal také, že unie má zájem v jednáních se Zelenými i FDP pokračovat.

Annalena Baerbocková, která Zelené do voleb vedla jako kancléřská kandidátka, řekla, že možný vznik vládní koalice ze třech politických subjektů vyžaduje vážnost, což si Zelení podle ní dobře uvědomují. Stejný názor měl i Habeck, který společně s Baerbockovou Zeleným šéfuje. "Možné programové průniky jsme změřili," řekl Habeck s tím, že nyní je třeba jednání vyhodnotit. "A na to si vezmeme dva dny čas," dodal.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést i do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

Krátce po volbách společně jednali Zelení s liberály, aby si ujasnili programové priority. Role těchto dvou stran je zásadní, neboť jejich podpora dovede do kancléřství Scholze, nebo naopak Lascheta. Scholz ještě v minulém týdnu jednal s FDP i Zelenými, zatímco CDU/CSU debatovala s liberály. Dnes pak unie první kolo předběžných rozhovorů uzavřela schůzkou se Zelenými.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Zástupce Evropské komise varoval před energetickou chudobou v Evropě

17.10.2021 10:56 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Související:

Nejnovější

reklama