Lavina v rakouském horském středisku: Po dvou lidech se stále pátrá

Lavina
Lavina, foto: Pixabay
ČTK 25. prosince 2022 17:45 | akt. 25. prosince 2022 21:13
Sdílej:

Několik lidí dnes zasypala lavina, která se strhla v oblasti známého rakouského lyžařského střediska Lech/Zürs ve spolkové zemi Vorarlbersko. Záchranáři původně pátrali až po deseti osobách, podle aktuálních informací veřejnoprávní televize ORF už ale hledají jen dvě.

Lavina se strhla kolem 15:00 SEČ v otevřeném terénu v oblasti hory Trittkopf, jejíž vrchol je ve výšce 2720 metrů nad mořem. V oblasti dnes podle úřadů panovalo značné lavinové nebezpečí.

Sněhovou masu se podařilo natočit svědkyni, na jejímž záznamu bylo vidět deset lyžařů, kteří "se dostali do kontaktu s lavinou". Proto původně záchranáři vycházeli z tohoto počtu zasypaných. Po 20:30 SEČ ale oznámili, že se šesti lyžařům podařilo lavině včas uniknout. Další dva byli nalezeni a vrtulníky transportováni do nemocnic. Pod sněhem by tak měli být maximálně dva další lidé.

Pozitivní v tomto ohledu podle místních úřadů je, že zatím nikdo nenahlásil žádného pohřešovaného. O tom, že by se pád laviny jakkoliv dotkl českých občanů, nemá žádné informace český zastupitelský úřad ve Vídni, sdělila ČTK odpoledne mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Záchranáři po pádu laviny rozjeli rozsáhlou akci, do níž se během odpoledne a podvečera zapojilo přes 200 lidí. "Nasadili jsme všechna zásahová vozidla a vše se světlomety, co máme k dispozici," informoval Hermann Fercher z operačního střediska záchranářů. Dal také najevo připravenost pokračovat v pátrání celou noc.

Středisko Lech/Zürs, které bývá označováno za kolébku alpského lyžování, leží asi 90 minut jízdy autem západně od Innsbrucku. Milovníkům zimních sportů podle svého webu nabízí přes 300 kilometrů sjezdovek, a tím i největší propojený lyžařský areál v Rakousku. Oblast přitahuje i řadu celebrit, včetně těch z královských rodin. Opakovaně sem jezdila například tehdejší britská princezna Diana se svými syny Williamem a Harrym.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Česká televize

Personální změny v ČT. Z Událostí odejde jeden z moderátorů

Ve zpravodajství České televize se opět dějí věci. Z hlavní zpravodajské relace Události odešlo v posledních letech hned několik moderátorů. Podle nejnovějších informací se chystá odchod dalšího. Pokračovat už by neměla Barbora Kroužková. Na Kavčích horách ale zůstane. 

České celebrity
Miloš Zeman

Za Zemanem dorazila dcera. Důvod ale není úplně pozitivní

Členy rodiny bývalého prezidenta Miloše Zemana trápí v posledních týdnech zdraví. Po samotném Zemanovi se v motolské nemocnici objevila i jeho dcera Kateřina, která je jinak dlouhodobě v zahraničí. Co se děje? 

České celebrity
Tatiana Drexler

Tatiana Drexler si odskočila od tance. Život ji opět překvapil

Tatiana Drexler patří bezesporu k nejvýraznějším osobnostem tuzemské taneční scény. A když něco dělá, jde do toho naplno. Jen co dozněla poslední děkovačka velkolepé celorepublikové tour StarDance… když hvězdy tančí, vrhla se rovnou do další výzvy. Tentokrát míří po letech zpět před filmovou kameru. V nové komedii Šviháci se pokouší roztančit Martina Pechláta, jednoho z hlavních představitelů očekávaného snímku od tvůrců kinohitu Nikdy neříkej nikdy. 

Domácí
Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody na poštu zdraží. Změnou můžete ušetřit téměř stokorunu

Lednové důchody budou první v nové výši, kterou stanoví pravidelná novoroční valorizace. Zároveň ale zdraží jejich výplata prostřednictvím České pošty. Lidé ale mají alternativu, která jim ušetří téměř stokorunu.