Lavrov jednal před setkáním ministrů G20 v Dillí s indickým kolegou

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov, foto: Twitter Sergej Lavrov
ČTK 1. března 2023 18:55
Sdílej:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes v Dillí sešel se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem. Jejich jednání se odehrálo den předtím, než se oba státníci zúčastní setkání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí. Informovala o tom agentura Reuters.

Indie zaujímá k ruské invazi na Ukrajinu převážně neutrální postoj. Odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit, vyzývá k diplomatickému řešení a značně posílila množství nakupované ruské ropy.

Právě rok trvající ruská válka na Ukrajině je v předvečer zasedání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí v centru pozornosti a šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell prohlásil, že její úspěch se bude hodnotit podle toho, co dokáže udělat pro ukončení konfliktu.

Rusko uvedlo, že schůzku využije k tomu, aby světu sdělilo, kdo je podle Moskvy zodpovědný za politickou a hospodářskou krizi, v níž se svět nachází.

Německo reagovalo prohlášením, že bude na zasedání G20 čelit ruské "propagandě". Washington uvedl, že je důležité, aby skupina G20 nadále Rusko volala k zodpovědnosti.

Zasedání ministrů zahraničí se koná několik dní po zasedání šéfů financí zemí G20 v Béngalúru, které bylo rovněž zastíněno konfliktem na Ukrajině. Delegáti se na zasedání v Béngalúru přeli o odsouzení Ruska za válku, nedosáhli shody na společném prohlášení a místo toho předsedající Indie zveřejnila jen vlastní shrnutí ministerského zasedání.

Témata:
Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí se chýlí ke konci. Dnešní bouřky mohou být i velmi silné

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pavlovi či Němcové vyhrožoval důchodce z jižních Čech, tvrdí policie

Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat. 

Domácí
Praha, ilustrační foto

Pražští hygienici se mají na pozoru. Případů svrabu je ještě více než loni

Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.