Lavrov po summitu asijských zemí kritizoval USA, NATO a Západ

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na závěr summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) obvinil Spojené státy a jejich západní spojence ze snahy ovládnout tento region a militarizovat jej ve snaze omezit čínské a ruské zájmy v asijsko-tichomořské oblasti.

Sergej Lavrov

Agentura Reuters označila Lavrovy výpady za přípravu na konfrontaci se Západem na nadcházejícím summitu skupiny G20 v Indonésii, kde Lavrov povede ruskou delegaci namísto prezidenta Vladimira Putina. Půjde o první setkání svého druhu od únorového vpádu Ruska na Ukrajinu, kde se západní vůdci nejspíše budou snažit přimět Čínu a Indii, aby odsoudily ruské tažení.

Na summitu ASEAN se nepodařilo dohodnout společného prohlášení, "protože Spojené státy a jejich západní kolegové trvali na naprosto nepřijatelném jazyku ohledně situace na Ukrajině a okolo ní", prohlásil Lavrov podle agentury TASS. Další podrobnosti neuvedl.

Lavrov na tiskové konferenci na závěr summitu obvinil Spojené státy a jejich spojence ze Severoatlantické aliance, že se pokoušejí ovládnout asijský a tichomořský region, který hodlají militarizovat v "očividné snaze zadržovat Čínu a bránit ruským zájmům" v oblasti. Šéf ruské diplomacie kritizoval také vytvoření vojenského paktu AUKUS Spojenými státy, Británií a Austrálii, do kterého chtějí podle něj zapojit také Nový Zéland, Kanadu a Japonsko. NATO chce podle ministra hrát "vedoucí roli" i v asijsko-tichomořském regionu a budovat své "obranné linie" u ruských hranic a v Jihočínském moři.

Rusko a Čína podle Lavrova společně hájí dosavadní ústřední roli ASEAN v regionu, "ale Západ má své plány a dnes to zaznělo dost jasně: slovně všichni uznávají roli ASEAN, ale ve skutečnosti se drží své linie a prosazují konfrontační mechanismy a nástroje". Ruský ministr také tvrdil, že NATO, které se mezitím rozšířilo až k ruským hranicím, chce hrát "vedoucí roli" i v asijsko-tichomořském regionu a budovat "obrannou linii" v Jihočínském moři.

Kromě deseti členských zemí ASEAN se summitu zúčastnily také partnerské státy, Austrálie, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Rusko a USA.

Před summitem G20, který se uskuteční 15. a 16. listopadu na Bali, ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters vyzvalo, že je "zásadně důležité, aby skupina G20 soustředila své úsilí na skutečné, a ne smyšlené hrozby".

"Jsme přesvědčeni, že posláním G20 je zabývat se především sociálními a ekonomickými problémy. Rozšíření agendy o problémy míru a bezpečnosti, o kterých mnoho zemí mluví, není životaschopné. Půjde o přímý vpád do působnosti Rady bezpečnosti OSN, který podkope atmosféru důvěry a spolupráce v G20," uvedla ruská diplomacie. V prohlášení zdůraznila jak "vůdčí roli" Ruska ve skupině, tak současně jako "kategoricky nepřijatelné" odmítla pokusy politizovat "dvacítku", vnucovat ji podle ní konfrontační témata a snahy izolovat jednotlivé účastníky.

Mezitím ruské velvyslanectví v Pchjongjangu jako lživé odmítlo zprávy o tom, že by se v KLDR šily zimní uniformy pro ruské vojáky válčící na Ukrajině, napsal list Kommersant.

Válka Ruska proti Ukrajině, které poskytují podporu i vojenskou pomoc USA a jejich západní spojenci, dnes pokračuje 263. dnem. Rusko v poslední době utrpělo několik porážek, naposledy v pátek ruské jednotky vyklidili město Cherson, což bylo jediné oblastní centrum, které se jim od vpádu z 24. února podařilo na Ukrajině dobýt.

Biden na summitu mluvil s lídry Japonska a Koreje o KLDR

Americký prezident Joe Biden se dnes na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Kambodži sešel s japonským premiérem Fumiem Kišidou a jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, s nimiž mluvil hlavně o reakci na jaderné hrozby ze strany KLDR. Informovala o tom agentura AP. Biden bude řešit i vztahy s Čínou, s velkým napětím se proto čeká na jeho pondělní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během summitu zemí G20 na Bali.

Biden se dnes sešel separátně s šéfem japonské vlády a korejským prezidentem, všichni tři lídři pak jednali ještě společně. Hlavním tématem bylo dění v Severní Koreji, která v poslední době začala ve velkém testovat své rakety kratšího i delšího doletu. Naposledy vypálila balistickou střelu ve středu, v předchozím týdnu ale otestovala desítky střel v reakci na rozsáhlé americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Pchjongjang považuje za nácvik k invazi.

"V době, kdy Jihokorejci drželi smutek, Severní Korea pokračovala v provokacích, což odhaluje pravé cíle režimu Kim Čong-una," řekl dnes jihokorejský prezident s odkazem na tragédii v Soulu, kde koncem října při oslavách Halloweenu v tlačenici zahynulo přes 150 lidí. "Severní Korea provádí čím dál agresivnější a více nepřátelské provokace, které vycházejí z její sebedůvěry ohledně jaderného programu a raketové výzbroje," doplnil Jun Sok-jol ve vysílání jihokorejské televize.

Účastníky summitu ASEAN Biden ujistil, že pro Spojené státy jsou vztahy s jihoasijskými zeměmi důležité a že Washington chce udržovat "otevřené komunikační kanály" i s Čínou. Americký prezident řekl, že USA hodlají s Pekingem "dál s velkým nasazením soupeřit a budou se vyslovovat proti porušování lidských práv", ale zároveň dbají na to, aby toto soupeření nepřerostlo v konflikt, uvedl v prohlášení Bílý dům.

Japonský premiér Kišida během zasedání upozornil na to, že Čína pokračuje ve svých snahách o územní expanzi. "Čína svými aktivitami nadále a se stále větší intenzitou porušuje japonskou suverenitu ve Východočínském moři," řekl Kišida. Tokio a Peking vedou spor mimo jiné o neobydlené souostroví Senkaku, které je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Skupina ostrůvků je v současnosti pod japonskou správou, ale Čína si ji rovněž nárokuje.

Biden se v pondělí poprvé osobně setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem od doby, co byl Biden zvolen prezidentem. Očekává se, že spolu budou mluvit například o napětí kolem Tchaj-wanu, o obchodních praktikách nebo o vztazích Číny k Rusku.

Politici hnutí Hamás zvažují stěhování. Příměří s Izraelem je tak v…

20.04.2024 11:04 Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall…

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

19.04.2024 21:22 Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce…

Ukrajinci tvrdí, že zasáhli a zničili ruský strategický bombardér

19.04.2024 11:47 Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a…

Izraelská odveta vůči Íránu přišla v noci. Oficiálně se o útoku mlčí

19.04.2024 09:06 Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho…

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Související:

Nejnovější