Lavrov řekl, co bude s wagnerovci působícími v Africe

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov, foto: BBC
Marek Novotný 27. června 2023 09:11
Sdílej:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ujistil africké spojence Ruska, že na kontinentu budou nadále působit tisíce bojovníků žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Podle šéfa diplomacie zůstanou ve Středoafrické republice a v Mali.

"Na její žádost pracují stovky mužů ve Středoafrické republice jako instruktoři. Samozřejmě budou pokračovat. Vedení Středoafrické republiky a Mali se obrátila na wagnerovce se žádostí o zajištění bezpečí," řekl Lavrov v rozhovoru pro Russia Today podle deníku Guardian.

Ruský ministr dodal, že navzdory zprávám nevnímá žádnou paniku. "Nevidím žádné změny ve vztazích mezi africkými zeměmi a Ruskou federací," zdůraznil.

List připomněl, že ve Středoafrické republice působí žoldnéři od roku 2018 a pomáhají režimu v boji s rebely. Předloni zahájili Prigožinovi muži také operaci v Mali, kde bojují především s islamisty. V obou zemích byli v uplynulých letech obviněni ze zvěrstev.

Rusko zažilo v sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Jevgenijem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i prezident Vladimir Putin přiznal "složitou situaci" ve městě.

Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle dohody s ním mělo být zastaveno trestní řízení. Ruská média ale v pondělí uvedla, že je nadále vyšetřován tajnou službou FSB.

Stalo se
Společnost
PPF

Kellnerovým zřejmě dosloužila. První vila boháče je na prodej

V nadcházející zimě uplyne pět let od tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nyní se chystá velký obchod s jednou z jeho nemovitostí. Vdova chce podle dostupných informací prodat jeho první vilu. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová myslí na všechno. Pojistila se pro případ nejhoršího scénáře

Agáta Hanychová umí překvapit, což se opět potvrdilo. Letos totiž oslavila kulaté čtyřicáté narozeniny, ale už loni udělala něco, co by jste od osoby jejího věku nečekali. Popravdě byste to možná nečekali ani od její maminky Veroniky Žilkové. 

Domácí
Dominik Duka

Dukův pohřeb má scénář. Strach bude číst z bible, zahraje Svěcený

Pražské arcibiskupství ve středu poodhalilo detaily posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou, které se uskuteční v sobotu 15. listopadu. Během obřadu promluví například režisér Jiří Strach. Do svatovítské katedrály mohou dorazit i obyčejní věřící. 

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princ William v Brazílii zažil nečekané překvapení

Princ z Walesu William zahájil třetí den své návštěvy Brazílie velkolepým setkáním u ikonické sochy Krista Vykupitele v Riu de Janeiru. Na tomto světoznámém místě se sešel s finalisty ceny Earthshot Prize 2025 před večerním slavnostním ceremoniálem. Čekalo ho ale i nečekané překvapení v podobě setkání s dvouměsíční holčičkou, při kterém se William naplno ponořil do role otce.