Lavrov: Rusko-ukrajinské mírové rozhovory zaznamenaly jistý pokrok

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov, foto: Twitter Sergej Lavrov
ČTK 1. dubna 2022 12:30
Sdílej:

Rusko-ukrajinské mírové rozhovory zaznamenaly jistý pokrok a Moskva připravuje odpovědi na ukrajinské návrhy. Při své návštěvě Indie to dnes podle agentury Reuters prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Na tiskové konferenci po setkání s indickými představiteli Lavrov řekl, že jednání s Ukrajinou musí pokračovat. Kyjev podle něj dal najevo "podstatně větší pochopení" situace na Krymu a v Donbasu a potřeby neutrality Ukrajiny.

Poslední kolo jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací se uskutečnilo v úterý v Turecku. Podle tureckého ministerstva zahraničí Ukrajina souhlasila s tím, že zůstane neutrální a nevstoupí do NATO. Rusko po skončení rozhovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, což zdůvodnilo snahou zlepšit vzájemnou důvěru a vytvořit podmínky pro dohodu s Ukrajinou. Podle amerického ministerstva obrany ale Moskva jen přesunula jednotky na jiné fronty a další stáhla, aby je přeskupila.

Do Indie přicestoval ruský šéf diplomacie z Číny. Peking a Dillí zatím nevyslyšely žádosti Západu, aby odsoudily vpád Ruska na Ukrajinu a Lavrov dnes v Indii vyzdvihl přátelské vztahy mezi oběma zeměmi.

"Naši západní kolegové chtějí v těchto dnech zredukovat důležité mezinárodní otázky na krizi na Ukrajině. Oceňuji, že Indie se na situaci dívá komplexně," prohlásil Lavrov.

Dillí má dlouhodobě úzké vztahy s Moskvou a velká část jeho vojenského vybavení pochází z Ruska, takže Indie je závislá na Moskvě, pokud jde například o náhradní vojenské díly. V poslední době také Indie nakupuje se slevou ruskou ropu.

Stalo se
České celebrity
Zdeněk Pohlreich

Pohlreich znovu natáčí Ano, šéfe. Kuchař to vysvětlil svérázně

Zdeněk Pohlreich si svou osobitostí i tím, jak kultivoval tuzemský trh s restauracemi, získal mnoho fanoušků. Ti se domnívali, že oblíbený pořad Ano, šéfe se loni vrátil jen na jednu řadu. Podle nejnovějších informací se však pracuje na dalších epizodách. 

Sport
Ilustrační foto

Generálka s Guatemalou. Češi nastoupí do posledního zápasu před MS

Po hokejové horečce se pomalu blíží ta fotbalová. Čeští reprezentanti, kteří se po 20 letech vrací na fotbalový šampionát, už za týden nastoupí do prvního zápasu na turnaji. Ještě předtím je ale čeká generálka. Hrát se již bude v Severní Americe, kam v uplynulých dnech tým odcestoval. 

Společnost
PPF

Velká transakce PPF. Už se ví, na kolik vyšlo vyplacení Kellnera mladšího

PPF jako jedna z nejúspěšnějších investičních skupin v Česku již pokračuje v činnosti bez účasti Petra Kellnera mladšího. Až nyní ale vyšlo najevo, kolik stálo vyplacení syna zesnulého miliardáře. Společnost musela vytáhnout ještě více peněz, než se čekalo. 

České celebrity
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Dara Rolins osobně podporuje české fotbalisty. Má k tomu dobrý důvod

Zajímavý doprovod na cestě do Severní Ameriky, kde příští týden začne světový šampionát ve fotbale, mají čeští reprezentanti, kteří se na mundialu představí opět po 20 letech. Znalce vztahů slavných v Česku ale nemohlo překvapit, že vyrazila i jedna známá zpěvačka.