Lavrov: Rusko ztratilo iluze, že by se mohlo spolehnout na Západ. Svět, kterému dominují USA, nepřijme

Rusko ztratilo iluze, že by se mohlo spolehnout na Západ, uvedl dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v rozhovoru s prokremelskou zpravodajskou televizí RT (dříve Russia Today). Moskva nikdy nepřijme vidění světa, kterému dominují Spojené státy, citovala jej agentura Reuters. Lavrov rovněž zopakoval, že konvoje zahraničních zbraní dodávaných na Ukrajinu budou legitimním cílem ruské armády. Moskva prý nedopustí, aby Kyjev převzal systémy protivzdušné obrany S-300.

Sergej Lavrov

"Pokud existovala nějaká iluze, že se můžeme spolehnout na naše západní partnery, tak ta iluze už neexistuje," řekl Lavrov ruským státem podporované televizi. Podle ministra zahraničí je to Západ, který svými sankcemi uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu zavírá před Ruskem dveře.

"Američané chtějí unipolární svět, který nebude jako globální vesnice, ale jako americká vesnice - nebo možná jako salón, kde nejsilnější rozhoduje," míní Lavrov. Podle něj je ale na světě mnoho států jako Čína, Indie či Brazílie, které nechtějí přijímat rozkazy od "Strýčka Sama" vystupujícího v roli šerifa.

Tvrdil také, že ruské hospodářství západní sankce přežije a vyjde z nich posíleno. "Budeme se teď muset spoléhat sami na sebe a naše spojence, kteří s námi zůstanou," řekl Lavrov.

Popřel rovněž čtvrteční informace německého bulvárního deníku Bild, podle nichž se letadlo se šéfem ruské diplomacie z neznámých příčin otočilo v polovině cesty do Pekingu a vrátilo se zpět do Moskvy.

Ohledně ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za "speciální operaci", Lavrov řekl, že jejím cílem je odstranit jakoukoliv hrozbu pro Rusko pocházející z ukrajinského území.

"Dali jsme jasně najevo, že jakýkoli náklad, který vstoupí na území Ukrajiny a který budeme považovat za náklad zbraní, se stane legitimním cílem. To je naprosto jasné," citovala ruského ministra zahraničí agentura RIA Novosti. Lavrov podle ní také řekl, že Moskva nedovolí především dodávky raket S-300 Kyjevu, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Slovensko v uplynulých dnech předběžně vyjádřilo ochotu předat Ukrajině svůj systém S-300, pokud za něj Bratislava dostane odpovídající náhradu. Řecko podle tamních médií dodání svého systému Kyjevu odmítlo.

Témata: Sergej Lavrov | USA

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Související:

Nejnovější