Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Káhiře jednal s egyptskými představiteli, zatímco se Moskva snaží prolomit diplomatickou izolaci a sankce, které na ni uvalil Západ kvůli její invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP.
Lavrov se nejprve setkal s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a poté se svým egyptským protějškem Samím Šukrím. Podle světových tiskových agentur se snažil uklidnit egyptské představitele pokud jde o dodávky ruského obilí do Egypta. Činil tak v době, kdy panuje nejistota ohledně nedávno uzavřené dohody o vývozu ukrajinského obilí přes černomořské přístavy, která by měla odvrátit riziko nedostatku potravin zejména v Africe. Šéf ruské diplomacie prohlásil, že ruští vývozci obilí jsou odhodláni plnit své závazky. Lavrov rovněž navštívil káhirské sídlo Ligy arabských států.
Egypt je jedním z největších světových dovozců pšenice a loni koupil přibližně 80 procent těchto plodin z Ruska a z Ukrajiny. Ruská invaze na Ukrajinu přitom narušila dodávky obilí a urychlila růst světových cen komodit, což v Egyptě způsobilo finanční šok, píše agentura Reuters. Egypt má přitom významné vazby s Ruskem, ze kterého do země proudí kromě pšenice rovněž zbraně. Káhira nicméně udržuje dobré vztahy i se Západem a nepostavila se na žádnou stranu konfliktu, který Rusko invazí vyvolalo, podotkla AP.
Nedostatkem obilí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu je těžce postižena řada afrických zemí, Rusko a Ukrajina dodávaly na kontinent podle Africké rozvojové banky přes 40 procent pšenice. Přelomová dohoda z tohoto týdne o obnovení ukrajinského vývozu obilí přitom visí na vlásku poté, co Rusko v sobotu zaútočilo na ukrajinský přístav Oděsa, poznamenala BBC.
Některá africká média před Lavrovovou cestou otiskla jeho komentář, ve kterém šéf ruské diplomacie obvinění, že Rusko je zodpovědné za potravinovou krizi, odmítl jako "další pokus" přesunout vinu na jiné. Dodal, že západní sankce uvalené na Rusko v souvislosti s invazí na Ukrajině prohloubily "negativní tendence" na mezinárodním trhu s potravinami, které pramení z reakce Západu na pandemii covidu-19.
Při dnešním setkání se zástupci zemí Ligy arabských států (LAS) v káhirském sídle organizace Lavrov podle BBC odmítl, že by Rusko bylo zodpovědné za potravinovou krizi. Prohlásil, že západní země zkreslují pravdu o dopadu sankcí na globální potravinovou bezpečnost, a obvinil Západ, že se snaží vnutit svou nadvládu ostatním.
Podle serveru serveru Meduza šéf ruské diplomacie také prohlásil, že "ruský a ukrajinský národ budou nadále žít společně". "Určitě pomůžeme ukrajinskému lidu zbavit se režimu, který je naprosto protilidový a protihistorický," řekl ministr zahraničí země, která Ukrajinu vojensky napadla 24. února. Moskva svou agresi označuje za "zvláštní vojenskou operaci" s cílem "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev hovoří o bezdůvodné a neopodstatněné vojenské agresi a opakuje, že pro Rusko nikdy nepředstavoval hrozbu.
Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podle serveru Ukrajinska pravda označil dnešní Lavrovova prohlášení v Káhiře jako schizofrenní. "Klasická ruská schizofrenie: ráno prohlašujete, že Moskva chce jednání, a už večer, že váš cíl je 'zbavit se protilidového kyjevského režimu'," reagoval Podoljak, jenž dodal, že "režimy" jsou něco v ruských věznicích, ale na Ukrajině je legálně zvolná vláda, která zvítězila ve férových demokratických volbách.
Lavrov dnes totiž v Káhiře obvinil Kyjev z přerušení dřívějších mírových rozhovorů. "Nemáme žádné předsudky ohledně obnovení jednání o širším okruhu otázek, ale tato záležitost nezávisí na nás. Ukrajinské úřady... neustále říkají, že žádná jednání nebudou, dokud Ukrajina neporazí Rusko na bojišti," řekl podle AP ruský ministr.
Nejvýše postavený ruský diplomat má během své současné výpravy do Afriky v plánu rovněž navštívit Etiopii, Ugandu a Kongo.
Ve svém psaném komentáři Lavrov podle BBC mimo jiné uvedl, že jeho země vždy "upřímně podporovala Afričany v jejich boji za svobodu od koloniálního jha" a ocenil "vyváženou pozici" afrických zemí vůči válce na Ukrajině. Je však zřejmé, že na většině kontinentu se zdráhají podpořit některou ze stran, poznamenala BBC ve svém komentáři. V Africe podle ní měla ničivý dopad studená válka, která tam podnítila konflikty a zastavila rozvoj. Nyní tam navíc vyvolávají největší obavy rostoucí ceny potravin a pohonných hmot.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.