Ve Francii dnes pomyslně poměřili síly a názory kandidáti na prezidenta Éric Zemmour a Marine Le Penová, které politologové řadí ke krajní pravici.
Zemmour vystoupil před několika tisíci svých příznivců v Lille a slíbil jim zvýšit kupní sílu. Před začátkem jeho mítinku se ve městě na severu Francie sešli jeho odpůrci a část z nich se střetla s policií. Marine Le Penová, na jejímž mítinku v Remeši se rovněž očekávaly tisíce sympatizantů, silně kritizovala stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona.
Zemmour na svém setkání s voliči očekával 8000 účastníků. Před jeho konáním se sešlo zhruba tisíc odpůrců, které podpořila i starostka Lille Martine Aubryová. Proti části demonstrantů, kteří odpálili dýmovnice, policie použila slzný plyn.
Zemmour, který často brojí proti migraci a islámu, svým příznivcům slíbil skoncovat s příliš nízkými mzdami, které podle něj způsobují vysoké daně a odvody, jež chce snížit. Slíbil zavést nezdaněné odměny až do výše tří měsíčních platů a zakročit proti příliš štědrému sociálnímu státu.
Výběrem ekonomického tématu se bývalý novinář Zemmour, jenž byl dříve odsouzený za šíření rasové nenávisti, chce podle médií distancovat od pravicové kandidátky Valérie Pécresseové. Ta má na Zemmoura podle posledních průzkumů zhruba dvouprocentní náskok. Lídrem průzkumů je současný prezident Emmanuel Macron, který svou kandidaturu stále nepotvrdil. Podle poslední sondáže, kterou zveřejnila stanice France Info, jsou Zemmour a Le Penová na třetím místě shodně se 14 procenty preferencí, o deset procentních bodů za Macronem.
Až 3000 sympatizantů si přijelo poslechnout do Remeše Marine Le Penovou. Podle opoziční političky je Francie oslabena "chybami, marnivostí a cynismem Emmanuela Macrona". Podle ní stávající prezident vsadil na vyobcování nenaočkovaných Francouzů, aby zakryl svá selhání během pandemie. Francouzům Le Penová slíbila, že zajistí větší bezpečnost a umožní jim rozhodnout o tom, kdo se smí usadit v zemi. Řekla, že jim chce "vrátit Francii".
Le Penová v pátek použila silné výroky také proti Zemmourovi, se kterým bojuje o podobně naladěné voliče. Svému protivníkovi doporučila, aby udělal čistku ve svém hnutí. "Má tam tradiční katolíky, pohany a pár nacistů. To nevypadá jako prezidentský postoj," řekla v rozhovoru s pravicově orientovaným deníkem Le Figaro.
Oba politici zatím nenasbírali 500 podpisů veřejných funkcionářů, mezi kterými jsou starostové, poslanci či zastupitelé ve samosprávě, nutných pro registraci své kandidatury na prezidenta. Čas na to mají do 4. března.
Již zítra začne druhý únorový víkend, takže se dočkáme volna, ale jiného počasí nikoliv. Trend z posledních dní bude pokračovat. Slunce má zůstat schované za mraky, denní teploty přesto vylezou nad nulu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Princezna Kate umí v rámci svého oficiálního programu podnikat překvapivé věci. Během probíhajícího týdne se připojila k dětem na jejich výletu do jedné z londýnských galerií.
Na den přesně před 120 lety se narodil Jan Werich. Je to už opravdu dávno, takže ubývá i jeho pamětníků. Patří k nim však legendární herečka Jiřina Bohdalová, které slavný herec a dramatik změnil život. Ona nemá nejmenší problém to přiznat.
V Česku během uplynulého týdne zlevnily pohonné hmoty o více než dvacet haléřů za litr. Podle expertů by cenový pokles měl i v reakci na poslední kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračovat.
Novinky ze života Dominiky Gottové po čase opět dorazily do Česka. A asi málokoho překvapí, že ani tentokrát nejde o dobré zprávy. Jdou totiž zvěsti o finančních problémech, které souvisejí s novým bydlením.
Velmi dobře našlápnuto měl Jiří Mádl se svým filmem Vlny, ale dosud narazil u amerických akademiků i českých filmových kritiků. K oscarovému neúspěchu se nyní režisér a herec vyjádřil. Mluví o zázraku, ačkoliv se finální nominaci získat nepodařilo.
Jiřího Krampola v posledních letech provázejí časté zdravotní potíže. Jinak tomu není ani po pár týdnech letošního roku. Populárnímu baviči nebylo dobře, tak se rozhodl zajít na kontrolu. V nemocnici už si ho nechali.
Taťána Kuchařová se podle médií připravuje na pokračování soudního sporu s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Některé další kroky měla mít promyšlené, jenže se ukazuje, že to asi nebude tak jednoduché.
Helena Vondráčková sice letos oslaví 78. narozeniny, ale její veleúspěšná kariéra pokračuje. V úterý se legendární zpěvačka představila v největší české hale, tedy pražské O2 areně. Ale jedním velkým koncertem to pro ni rozhodně nekončí.
Radostná zpráva přišla v posledních dnech z domácnosti herce a hudebníka Igora Orozoviče. Až do poslední možné chvíle totiž veřejnosti tajil, že se stane otcem. Lidem to oznámil poté, co dítě přišlo na svět. Stále však zůstávají tajemství ohledně matky miminka.
Markéta Konvičková v uplynulých dnech připomněla své zdravotní problémy, když uvedla, že je již šest let onkologickou pacientkou. Ani tak se někteří lidé nepozastavili při psaní ošklivých komentářů o jejím vzhledu. Naštěstí má zpěvačka ve svém okolí slavné osobnosti, které se jí zastaly.
Naoko se počasí v Česku během následujících dní promění. Nejprve je třeba počítat s velkou oblačností, která může přinést i slabé sněžení. Následně se ale očekává slunečné počasí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).