Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) nepovolí Ukrajině použití dalekonosných francouzských zbraní proti ruským okupačním silám, pokud se po aktuálních parlamentních volbách dostane do vlády. Podle serveru Kyiv Post to uvedla bývalá předsedkyně RN Marine Le Penová.
Le Penová, která by mohla kandidovat za RN v prezidentských volbách v roce 2027, řekla stanici CNN, že vláda RN by zajistila, aby francouzští vojáci nebyli za žádných okolností nasazeni na Ukrajině.
Le Penová potvrdila tento postoj po tom, co francouzský prezident Emmanuel Macron letos odmítl vyloučit možnost vyslání francouzských jednotek na Ukrajinu pro výcvik tamních sil.
Lídr RN Jordan Bardella také uvedl, že i když Ukrajina by měla být schopna se bránit proti ruské agresi, nesouhlasí s dodávkami zbraní, které by mohly eskalovat konflikt. Podle něj by Francie neměla dodávat Ukrajině rakety ani jiné zbraně, které by mohly zasáhnout ruské území.
RN se snaží po druhém kole hlasování v neděli získat klíčovou roli ve francouzské vládě. Doufá, že pokud získá většinu v Národním shromáždění (dolní komoře parlamentu), bude moci navrhnout svého premiéra.
Ve volbách do Národního shromáždění (dolní komora parlamentu) má možnost volit přes 49 milionů registrovaných voličů. Volební místnosti jsou otevřeny od 8:00 do 20:00 a první výsledky budou známy krátce po jejich uzavření. V zámořských územích Francie začalo hlasování už v sobotu, uvedl server France24.
Francouzi budou v neděli rozhodovat o 501 z celkových 577 křesel v Národním shromáždění. O zbývajících 76 poslancích bylo rozhodnuto už v prvním kole minulý týden, připomíná AP.
Pozornost je zaměřena na to, zda krajně pravicovému Národnímu sdružení (RN) podaří získat naprostou většinu v Národním shromáždění, píše DPA.
V prvním kole předčasných voleb minulou neděli zvítězilo právě krajně pravicové RN, následované koalicí středolevicových, krajně levicových a zelených stran, zatímco centristická aliance prezidenta Emmanuela Macrona skončila až třetí.
Propojení hudby, turistiky a poznávání historických památek. To již po jedenadvacáté letos nabídne hudebně-kulturní festival Hrady CZ. Start festivalu se uskuteční v pátek a sobotu 10. a 11. července na hradě Točníku, následně vždy v pátek a sobotu festival rozezní dalších sedm hradů a zámků – Kunětickou hora, Švihov, zcela nově Hlubokou nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov a své turné zakončí 28. a 29. srpna na Bezdězu.
Je to už téměř sedm let, co nás opustil nejslavnější český zpěvák Karel Gott. Od smutné chvíle jeho odchodu měla v rodině největší slovo vdova Ivana, ale časy se pomalu mění. Obě její a Gottovy dcery už jsou totiž dospělé a mohou tak vyjadřovat své názory.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v úterý představil asi nejhvězdnějšího hosta letošního ročníku. Pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si přijede americký oscarový herec Dustin Hoffman.
Policejní pátrání po nebezpečném ozbrojeném muži, které probíhalo od úterního rána, je u konce. Strážci zákona muže našli odpoledne v hlavním městě. Nyní budou zjišťovat veškeré okolnosti případu.
Další den, další výstraha. Meteorologové i v úterý varují před vysokými teplotami a nově také před nebezpečím vzniku požárů, které hrozí zejména na jihu Moravy. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká televize se v den konání jednodenní výstražné stávky stala terčem ostré kritiky a nařčení z cenzury písničkáře Jaromíra Nohavici, jenž zpíval hymnu během jednoho mezistátního sportovního utkání. Diváci ho totiž zpívat neviděli. Jak se to stalo?
Smutná zpráva dnes přišla z jednoho z oblíbených českých rádií. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, někdejší moderátorka Radia Kiss, která v posledních několika letech sváděla nerovný boj s vážnými zdravotními problémy.
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.