Emmanuel Macron, který se v neděli pokusí o znovuzvolení francouzským prezidentem, dnes prohlásil, že se mu nepodařilo utišit část hněvu v zemi. Jeho krajně pravicová soupeřka Marine Le Penová toho podle něj využívá ve své kampani. Současný šéf Elysejského paláce to řekl v rozhovoru se stanicí France Inter.
"Živí se tím, co se nám nepodařilo udělat, a tím, co se nepodařilo mně samotnému, tedy uklidnit určitý hněv, dostatečně rychle reagovat na požadavky a zejména uspět v tom, že dám francouzské střední třídě a pracujícím vyhlídky na pokrok a bezpečí," uvedl Macron.
Vyjádřil se také k ruské invazi na Ukrajinu. Státy Evropské unie podle něj nesmí dopustit, aby na kontinentu vznikla nová železná opona. Dodal, že je ale důležité zohlednit rozdílné názory uvnitř bloku na Rusko i na válku na Ukrajině.
Le Penová se dnes ráno v rozhovorech pro rozhlasovou stanici Europe 1 a kanál CNews vrátila k obviněním Macrona, že je závislá na ruském vlivu kvůli půjčce, kterou si její strana vzala v roce 2014 u První česko-ruské banky. Macronova slova odsoudila jako "lež a pomluvu", které ji měly pošpinit. "Nejde o půjčku z Ruska, ale z česko-ruské banky," uvedla kandidátka Národního sdružení (RN). Banku založila v roce 1996 skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije. Po zániku banky úvěr zdědila ruská firma Aviazapčast.
Le Penová popřela, že její zahraniční postoje souvisejí s touto půjčkou. "Mám geopolitickou vizi, kterou určují zájmy Francie a Francouzů," řekla. Krajně pravicová kandidátka ale opět potvrdila, že si přeje "sblížení" mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí, "jakmile bude podepsána mírová dohoda" s Ukrajinou. Jinak podle Le Penové hrozí spojení Číny a Ruska, které by "mohlo být možná největším nebezpečím 21. století pro bezpečnost a rovnováhu Francie a Evropy".
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.