Legislativní nouze je nutná, jinak hrozí hospodářské škody, řekl Stanjura

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 23. února 2023 12:35
Sdílej:

Projednání nižší mimořádné valorizace důchodů ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze je oprávněné, protože státu hrozí velké hospodářské škody. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neobává se, že by kvůli využití stavu legislativní nouze mohl zákon zrušit Ústavní soud. Vláda podle něj nepřipravuje náhradní způsoby, jak by v takovém případě valorizaci snížila.

K mimořádné valorizaci důchodů musí stát přistoupit kvůli vysoké lednové inflaci. Podle nynějších pravidel průměrná starobní penze měla vzrůst od června o 1770 korun, vládní návrh počítá s růstem o 760 korun. Sněmovna by o návrhu měla jednat v úterý ve stavu legislativní nouze.

"Stav legislativní nouze není nic, co by se nepoužívalo relativně často. Jsou přesně definované důvody, pro které se dá použít. V tomto případě to, že hrozí značné hospodářské škody," řekl Stanjura.

Podle něj kabinet musí institut legislativní nouze využít i kvůli postoji opozice, která blokuje řádné fungování Sněmovny. "Jestli řekneme běžné lhůty a podíváme se, jak se chová opozice, tak nic takového jako běžná lhůta (projednávání) neexistuje," řekl. "I kdyby to tam (ve Sněmovně) bylo v listopadu, myslíte, že bychom dnes byli dál? Že bychom měli už projednáno třeba první čtení? Vidíme každý týden, jak se chová opozice. Nejsme schopni projednávat standardní body," dodal.

Opozice změnu valorizace odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně. Stanjura dnes řekl, že se ústavní stížnosti neobává. "My jsme přesvědčeni, že žádný problém není, že postupujeme podle ústavy," řekl. Kabinet proto náhradní řešení pro případ neúspěchu u Ústavního soudu neplánuje. Ministr zároveň zdůraznil, že každé rozhodnutí Ústavního soudu bude respektovat.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Tropické počasí má úřadovat i po víkendu, ukazuje výhled

V Česku dnes vyvrcholí aktuální vlna veder. Poměrně vysoké teploty se nicméně očekávají i v úvodu příštího srpnového týdne. Nejvyšší teploty vystoupají až na 35 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kultura
Chinaski

Chinaski jako hvězdy festivalu Brod 1995. Vystoupí i další známí hudebníci

Do festivalu Brod 1995 zbývají poslední týdny. V sobotu 22. srpna se Český Brod opět promění v dějiště jednodenní přehlídky toho nejlepšího z česko-slovenské hudební scény napříč žánry. K největším lákadlům letošního ročníku patří Chinaski, kteří do Českého Brodu přivezou energickou koncertní show a průřez svými největšími hity. Silnou dávku punkrockové energie i jadrné texty nabídne slovenská legenda Horkýže Slíže. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Tropické počasí lámalo rekordy. V Plzni bylo přes 41 stupňů

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger nebyl poslední. Do Česka se chystá další hvězda akčních filmů

Do Česka míří další hvězda akčních filmů světového formátu. Ještě letos se fanoušci dočkají Dolpha Lundgrena, jenž se mimochodem proslavil jako představitel jednoho ze soupeřů legendárního filmového boxera Rockyho.