Lékaři jsou znepokojeni. Lidé se po covidu nevrátili k zdravějšímu životnímu stylu

V době epidemie covidu-19 lidé podle lékařů zaměřujících se na obezitu přibírali kvůli nedostatku pohybu a nevhodné stravě, dospělí kvůli práci z domova a děti kvůli výuce on-line. Často se ale k dřívějšímu aktivnějšímu životnímu stylu nevrátili ani po uvolnění protiepidemických opatření, stále oblíbená je například dovážka jídla.

Ilustrační foto

Na dnešní tiskové konferenci v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) to řekli zástupci České obezitologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP).

Zatímco v roce 2016 mělo nadváhu 7,5 procenta dětí a obézních bylo 10,3 procenta, v roce 2021 to bylo 9,6 procenta a 16,4 procenta. Ideální váhu tak nemá víc než čtvrtina dětí. Podle předsedy sekce pediatrické obezitologie České pediatrické společnosti ČSL JEP Jana Boženského nejvíc tloustly děti, kterým bylo v roce 2021 jedenáct až třináct let.

Největší problém je podle něj pití sladkých a energetických nápojů. "Lahev dokáže v klidu pokrýt polovinu denního energetického příjmu dítěte," vysvětlil. Dva litry kolového nápoje mají stejnou energetickou hodnotu jako 11 rohlíků. Energetický nápoj vydá za rohlík a obsahem kofeinu za dvě kávy.

Podle psycholožky a dietoložky Ivy Málkové z organizace STOB se vlivem protiepidemických opatření jako byla školní výuka on-line a zákaz volnočasových kroužků snížily pohybové aktivity dětí.

Snaha o redukci hmotnosti dítěte podle ní znamená pracovat s celou rodinou. "Terapie dítěte s obezitou je terapie celé rodiny, protože rodiče jsou dítěti modelem. Častým problémem je nejen špatná skladba jídelníčku, ale i jídlo navíc, kde je spouštěčem k jídlu ne hlad, ale takzvané obezitogenní prostředí a dále jídlo jako prostředek k řešení stresu," uvedla.

Problém s dětskou obezitou podle lékařů je, že závažné zdravotní komplikace, se kterými se obvykle setkávají lékaři u lidí kolem padesáti nebo šedesáti let, mohou postihnout už třicátníky.

Nadváhu nebo obezitu mají dvě třetiny české populace. U obézních lidí je kromě vyššího rizika rakoviny, ztučnění jater nebo nemocí srdce, také častější diabetes druhého typu. Už v roce 2018 bylo v ČR diabetiků více než milion. "Na léčbu cukrovky jde 15 až 20 procent veškerých nákladů na zdravotnictví," doplnil přednosta Centra diabetologie IKEM a přednosta České obezitologické společnosti ČSL JEP Martin Haluzík. Pokud v roce 2021 systém veřejného zdravotního pojištění měl náklady 404 miliard korun, jde o 61 až 81 miliard.

Léky určené přímo pro pacienty s obezitou, které jim pomáhají snížit hmotnost, přitom z veřejného zdravotního pojištění hrazené nejsou. Úprava životního stylu je podle Haluzíka nezbytnou podmínkou, umožní ale většinou zhubnout jen zhruba o pět až 10 procent. Největší zdravotní přínosy se přitom projeví od 15procentního úbytku hmotnosti. "Je paradox, že nemoc, která způsobuje největší komplikace, nemá léčbu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění," dodal. S pojišťovnami lékaři o úhradě jednají.

Haluzík zdůraznil, že na obezitu je třeba se dívat jako na civilizační chorobu podobně jako na vysoký krevní tlak a ne jako na něco, za co si pacienti mohou sami a proto by se s tím sami měli vypořádat.

Obezita je zhruba u poloviny podmíněná geneticky, roli hraje i prostředí včetně sociálního. V poslední době se může projevit i ekonomická situace a zejména zdražování potravin. "Problém je v tom, že celá řada nejlacinějších potravin je také nejméně zdravých," dodal.

Zdravá strava nemusí být podle něj dražší o tolik, o něco ale vždycky dražší bude, například kvůli potřebě přidat do jídelníčku ovoce a zeleninu. Podle Málkové jsou tipy i na webu STOB, radí například plánovat dopředu, vařit doma místo jídla v restauracích nebo nekupovat polotovary. Podle Boženského se dá ušetřit i na pitném režimu, například právě dětmi oblíbených slazených nápojích nebo energetických drincích.

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 12:21 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Související:

Nejnovější