Vyšší letní teploty způsobené klimatickou změnou mohou přispět k nárůstu počtu případů potenciálně smrtelného onemocnění rakovinou kůže, uvádí odborníci podle listu The Guardian. Většina evropských zemí letos v létě čelila intenzivním vlnám veder, klimatologové ale zdůrazňují, že tyto vlny nejsou jednorázovou záležitostí a vysoké teploty se budou pravděpodobně vyskytovat častěji. Popáleniny od slunce, i když si je člověk přivodí jen jednou za dva roky, přitom můžou podle lékařů riziko rakoviny kůže ztrojnásobit .
Zdravotníci proto nyní varují, že měnící se klima může způsobit komplikace, pokud budou lidé trávit více času na slunci a vystavovat se UV záření.
"Rozhodně se obávám, že trvalý trend teplejších lét povede k většímu počtu případů melanomu a k většímu počtu úmrtí," uvedla Sarah Dansonová, profesorka onkologie na Sheffieldské univerzitě.
"Melanom je v podstatě způsoben spálením od slunce a toto počasí je tak extrémní, že se obávám, že obdobných spálení bude přibývat a později s tím i výskyt melanomu," řekla britskému listu Julia Newtonová-Bishopová, klinická vědkyně, která vede výzkumnou skupinu na univerzitě v Leedsu.
Podle údajů britské organizace Cancer Research UK se počet úmrtí na rakovinu kůže u mužů v Británii od 70. let minulého století více než ztrojnásobil a nárůst byl zaznamenán i u žen. Předpokládá se, že stoupající trend může být způsoben řadou faktorů, včetně většího vystavení se slunečnímu záření v důsledku dovolených.
"Jedním z nejjasnějších signálů změny klimatu jsou vyšší teploty, a to nejen v létě, ale po celý rok. Tento teplotní posun mění také vzorce chování a lidé v Británii mají tendenci chodit více ven, což vede k většímu vystavení slunečnímu záření po celý rok," uvedl Dann Mitchell, odborník na klimatologii z Bristolské univerzity a dodal, že dlouhodobé zdravotní důsledky klimatické krize nejsou veřejně dostatečně diskutovány.
"Je důležité si uvědomit, že spálení a rakovinu kůže způsobují spíše ultrafialové paprsky ze slunce než jeho teplo. Slunce může v Británii způsobit popáleniny od poloviny března do poloviny října, ať už se jedná o vlnu veder, nebo ne," sdělila listu Karis Bettsová z Cancer Research UK.
Existuje ale řada opatření, která pomáhají snižovat nebezpečnost slunečního záření, a zabránit tak spálení. Je možné úplně vynechat pobyt na slunci od 11 do 15 hodin, sedět ve stínu, nosit tričko a klobouk či opakovaně nanášet opalovací krém.
Návrat princezny Kate k povinnostem člena britské královské rodiny pokračuje, jenže zdraví momentálně neslouží jinému z nejvýše postavených členů monarchie. Dnes se přitom na Ostrovech očekává příjezd katarského emíra.
Počasí v Česku slibuje do konce týdne zajímavou situaci, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je pravděpodobné, že bude sněžit. Dokonce i v nížinách.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.
Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.