Lékařská komora kvůli úhradové vyhlášce varuje před zhoršením zdravotní péče

Česká lékařská komora (ČLK) v souvislosti s uhradovou vyhláškou varuje před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Vyhláška má v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent, komora chtěla nárůst o 13 procent. ČLK také navrhuje zákonodárcům, aby se zvýšil poplatek za pohotovost, současných 90 korun podle komory neplní svoji regulační funkci.

Lékaři, ilustrační fotografie.

Komora se na tom dnes shodla na svém brněnském sjezdu v usnesení, které ČTK poskytl její mluvčí Michal Sojka. Dvoudenní sjezd dnes skončil.

ČLK v usnesení vyjádřila s úhradovou vyhláškou "zásadní nespokojenost". Podle ní nezajišťuje poskytovatelům zdravotních služeb pokrytí zvýšených nákladů způsobených vysokou mírou inflace a neumožňuje spravedlivý růst platů a mezd zdravotníků. "ČLK upozorňuje, že na rozdíl od ostatních podnikatelských subjektů nemohou poskytovatelé zdravotních služeb promítnout své zvýšené náklady do ceny svých služeb, neboť úhrady od zdravotních pojišťoven určuje svojí vyhláškou ministerstvo zdravotnictví," stojí v usnesení sjezdu. ČLK v této souvislosti varuje nejen před rizikem ekonomické a personální destabilizace zdravotnických zařízení, ale především před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví i premiér Petr Fiala (ODS) již dříve uvedli, že růst úhrad o osm procent maximem.

"Byli to přitom právě zdravotníci, kdo během epidemie nemoci covid-19 udržovali v chodu společnost i ekonomiku. Skutečnost, že právě zdravotnictví odsoudila vláda do pozice resortu, kde hodlá nejvíce šetřit, považuje ČLK za ostudu, ale s ohledem na bezpečnostní situaci také za závažnou politickou chybu," stojí v usnesení.

"Zvýšení úhrad o osm procent odpovídá očekávané inflaci na příští rok, je výsledkem dohodovacího řízení a maximem toho, co si státní rozpočet může dovolit," sdělil ČTK již v říjnu premiér Fiala.

Sjezd ČLK také navrhl zákonodárcům zvýšení sazby regulačního poplatku za ošetření pacienta na pohotovosti. Současný poplatek 90 korun je podle komory velmi nízký, neplní svojí regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb.

Komora v usnesení také poukazuje na podle ní na kritický nedostatek soudních znalců z oboru zdravotnictví a navrhuje změnit podmínky pro výkon znalecké činnosti v tomto oboru. Chce především umožnit, aby všechny fakultní nemocnice byly oprávněny vykonávat v plném rozsahu znaleckou činnost. Současně je podle ní také třeba zvýšit odměnu znalcům v oboru zdravotnictví nejméně na dvojnásobek.

ČLK chce po ministerstvu zdravotnictví rovněž to, aby ve spolupráci s komorou připravilo a předložilo návrhy legislativních změn, které jí umožní provádět kontroly personálního vybavení poskytovatelů zdravotních služeb. "Kontroly prováděné nezávislou profesní samosprávou, která disponuje potřebným odborným zázemím, přispějí ke zvýšení bezpečnosti a kvality lékařské péče," uvedla ČLK.

V usnesení také vyjádřila znepokojení nad rostoucí mírou agresivity vůči zdravotníkům ze strany některých pacientů a jejich příbuzných. "ČLK požaduje vyšší míru právní ochrany pro zdravotníky, kteří se se stále častěji stávají terčem útoků ze strany některých pacientů nebo jejich příbuzných," usnesl se sjezd lékařů.

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Lékaři: Počet diabetiků v Česku roste o 30.000 ročně

08.12.2022 14:21 Diabetiků v ČR přibývá asi 30.000 každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři…

Podíl předčasných důchodců od roku 2010 vzrostl na 29 procent

08.12.2022 14:03 Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent…

Poslanci zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany ukrajinských uprchlíků

08.12.2022 12:37 Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o…

Nezaměstnanost v listopadu stagnovala

08.12.2022 12:18 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v…

Chorvatsko bude přijato do Schengenu, Bulharsko a Rumunsko snad také, míní…

08.12.2022 10:52 Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu…

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu

08.12.2022 08:48 Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího…

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Související:

Nejnovější