Lékový ústav pravidelně reviduje ceny léků, úspora je více než tři miliardy ročně

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pravidelně reviduje maximální ceny léků a výši jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Při loňské revizi snížil maximální cenu skoro poloviny léků, průměrně skoro o pětinu. Ročně tím ušetří zdravotní pojišťovny a pacienti více než tři miliardy korun. Novinářům to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno asi 9000 variant léčivých přípravků.

Léky, ilustrační foto

Každých pět let musí SÚKL přehodnotit maximální ceny léčiv a podle potřeby reviduje jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Díky úsporám mohou zdravotní pojišťovny začít platit některá nová moderní léčiva, která jsou obvykle velmi drahá. Například genová terapie užívaná například k léčbě rakoviny vyjde u jednoho pacienta na desítky milionů korun.

Úspory vznikají také díky pravidlům patentové a regulatorní ochrany léčiv. Regulatorní platí osm let a dva roky po jejím skončení může SÚKL povolit dodávání léku od jiného výrobce, který má stejnou účinnou látku. Pokud jde o chemické výrobky, označují se jako generická léčiva. U léků na bázi upravených buněk či tkání jde o biosimilární léky. Účinnost, kvalita i bezpečnost léků se posuzuje stejně jako u původního originálu.

"Každý rok rok SÚKL rozhoduje o vstupech léků na trh a jejich cenách a úhradách zhruba ve 400 řízeních, generik se týká více než polovina z nich," uvedla Storová. Takové léky jsou zpravidla výrazně levnější než původní léčiva, za deset let od povolení prvního generika může cena klesnout až o 90 procent. Léky tak jsou dostupnější pro větší pročet pacientů.

"Revize úhrad spouštíme nejen po ukončení patentové ochrany a vstupu generik v dané skupině léčiv, ale čas od času v desítkách dalších skupin, kde cítíme ekonomickou a medicínskou potřebu úpravy výše nebo podmínek úhrady," dodala ředitelka. Hlavním cílem podle ní je, aby cena pro české pacienty nebyla vyšší než průměr tří nejlevnějších cen z vybraných 20 zemí EU.

Podle ředitele České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubela za posledních pět let ušetřily biosimilars a generika českému zdravotnictví kolem 9,8 miliardy korun. Do roku 2030 podle něj skončí patentová ochrana asi 200 dalším účinným molekulám. Jen na deseti, které obsahují nejdražší z těchto léků, odhaduje do roku 2030 úsporu na dalších skoro 16 miliard Kč.

Snižování cen má podle Vrubela i odvrácenou stránku, kterou je nárůst nákladů výrobců až na hranici maximální ceny. "Asi čtvrtina léků regulovaných a zastropovaných se už nyní prodává za stropní ceny," uvedl. Může tak podle něj hrozit, že výrobce nebude za maximální v ČR stanovenou cenu chtít léky dodávat.

"V Česku se vyrábí několik stovek léčivých přípravků na valnou většinu onemocnění," dodal Vrubel. Čeští výrobci je exportují do zhruba stovky zemí.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější