Lepší variantou než státní obchodník by bylo zestátnění ČEZ, míní experti

Zestátnění energetické společnosti ČEZ by bylo podle oslovených odborníků lepší variantou, než zakládat státního obchodníka s energiemi. Založit takový subjekt není podle nich jednoduché, ale ani rychlé řešení. Není také jasné, od koho by státní obchodník energie nakupoval.

ČEZ

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) dnes ráno uvedl, že vládě předloží návrh na urychlené založení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice.

"Z mé zkušenosti vím, že založení velkého obchodníka s energiemi není jednoduché a vyžaduje to mimo jiné sehnat špičkové tradery (obchodníky), kterých je málo. Často se to proto řeší spíše akvizicí už fungující společnosti. Daleko přirozenější se mi zdá urychlit proces získání plné státní kontroly nad ČEZ. Ne nezbytně nad všemi jeho divizemi, lze to spojit s restrukturalizací," řekl ČTK analytik ENA Jiří Gavor. Podle něj si ale i tento proces vyžaduje čas a není to nezbytná podmínka pro krátkodobá krizová opatření, jako je nyní navržené stanovení maximální ceny plynu pro výrobu elektřiny.

Analytik XTB Jiří Tyleček si státního obchodníka s energiemi představuje jako subjekt, který bude od výrobců nakupovat určitým způsobem elektřinu. "Česko ale nemá státního producenta, takže buď by se tak muselo dít za tržní cenu, nebo by stát musel producenty v čele s ČEZ donutit k poskytnutí slevy. To by se ale jistě setkalo s nevolí akcionářů a hrozbou žalob," uvedl Tyleček. V případě nákupu za tržní ceny by stát musel energie dotovat ze státního rozpočtu, podotkl.

"Cestou by bylo zestátnění ČEZ, protože stát by následně nemusel brát ohledy na malé akcionáře," uvedl Tyleček. Podle něj je potřeba brát v úvahu, že naprostá většina elektřiny se prodává až na několik let dopředu, znamená to, že pro případný nákup energií by musela by existovat volná kapacita. "A tu já nevidím. Myslím si, že Česko by mělo mít právo se odpoutat od německé 'Energiewende' (přeměna německé energetiky na ekologičtější), ale vytvoření státního obchodníka by nebylo tak rychlé, aby řešilo problémy, kterým Česko aktuálně čelí," dodal Tyleček.

Za velké zoufalství označil návrh na zřízení státního obchodníka analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. "Pokud je cílem dodat elektřinu levněji, k tomu by efektivněji posloužily dotace potřebným. Státního obchodníka by se po skončení krize nedařilo zrušit a překážel by a kazil prostředí," uvedl Dohnal. Pokud je cílem zajistit, aby elektřina vůbec byla, pak nad tímto návrhem lze podle něj uvažovat. "Ale jen v zákoně s vymezenou dočasnou existencí takového podniku a každé organizaci ze seznamu definovaného v zákoně dodávat elektřinu, jen pokud provedou úspory na všech energiích," dodal.

Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš spolu v úterý jednali o chystané transformaci společnosti. Cílem je získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji, napsal předseda vlády na twitteru. Tématem diskuse byly také aktuální ceny elektřiny a konkrétní kroky k jejich snížení.

Témata: energetika | ČEZ

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů ke kandidatuře na prezidenta

27.09.2022 11:07 Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta…

Související:

Nejnovější