Lesní požár na Zlínsku se podařilo zlikvidovat, mohla za něj nedbalost

Lesní požár vypukl také na Zlínsku. (25.7.2022)
Lesní požár vypukl také na Zlínsku. (25.7.2022), foto: HZS Zlínského kraje
ČTK 26. července 2022 08:06 | akt. 26. července 2022 12:55
Sdílej:

Hasiči dnes dopoledne zlikvidovali rozsáhlý požár lesa u Lukovečku na Zlínsku. Hořet tam začalo v pondělí v podvečer, oheň se rozšířil zhruba na devět hektarů ploch. Vyšetřovatel hasičů zjistil, že příčinou vzniku požáru byla nedbalost neznámé osoby při manipulaci s nedopalkem nebo otevřeným ohněm. Způsobená škoda byla vyčíslena na 200.000 korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

"Velitel během dopoledne vyhlásil likvidaci a požářiště předal zástupci majitele lesa, kterému byla nařízena dohlídka nad místem po dobu 48 hodin. Požár zasáhl malé a střední smrky a pár kusů mnohaletých vzrostlých stromů," uvedla mluvčí. K uhašení požáru zřejmě přispěl také dnešní déšť.

Oheň se zpočátku kvůli suchu rychle šířil. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. V pondělí večer se jim podařilo požár dostat pod kontrolu, nikdo při něm neutrpěl zranění. Postupně jej likvidovalo 38 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Zásah jim komplikoval obtížně dostupný terén a nutnost kyvadlově dovážet na místo potřebnou vodu z několik kilometrů vzdáleného Holešova.

V pondělí pomáhal požár hasit i policejní vrtulník s takzvaným bambi vakem. Je zavěšený pod vrtulníkem a lze do něj nabírat vodu a poté ji vypouštět, aniž by stroj musel přistát.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, který vyhlašují jen při mimořádných situacích.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian vzala Lewise Hamiltona na svou první divadelní hru!

Americká celebrita Kim Kardashian podlehla kouzlu Broadwaye. Poté, co jako jedna z producentek uvedla svou první divadelní hru „The Fear Of 13“, si zážitek z představení zopakovala hned dvakrát po sobě. Zatímco první návštěvu absolvovala v neděli v doprovodu své rodiny, v úterý se rozhodla do divadla James Earl Jones Theater vyrazit znovu, tentokrát se svým přítelem, hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se vrátí do Británie. Královský palác řeší zásadní překážku!

Cesta prince Harryho do Velké Británie, která je naplánována na letošní léto, vyvolala v Buckingamském paláci vlnu nevole. Podle dostupných informací jsou členové královské rodiny pobouřeni seznamem požadavků, které vévoda ze Sussexu zaslal jménem své manželky Meghan Markle. 

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton se kvůli zdraví na pódia jen tak nevrátí!

Zpěvák Peter Andre vyjádřil hlubokou lítost nad zprávami o zdravotních potížích country legendy Dolly Parton. Osmdesátiletá ikona byla tento týden nucena definitivně zrušit svou plánovanou rezidenci v Las Vegas, kterou původně pouze odsunula na září 2026. Přestože fanoušky ujistila, že její stav je léčitelný, na koncertní pódia se v dohledné době nevrátí.

Světové celebrity
Harrison Ford

Harrison Ford zjistil, že mladým vůbec nerozumí

Legendární herec Harrison Ford se během rozhovoru pro rádio SiriusXM ocitl v úsměvné situaci, kdy se snažil pochopit moderní slang generace Z. Jeho kolegyně ze seriálu Terapie pravdou (Shrinking), šestatřicetiletá Sherry Cola, se mu totiž pokoušela vysvětlit, proč si na cestách letadlem libuje v aktivitě zvané „raw-dogging“.