Lesní požár, který v sobotu vypukl v portugalském pohoří Serra da Estrela, již zničil na 10.000 hektarů. Na místě dnes zasahovalo až 1500 hasičů, napsala agentura EFE. Podle úřadů je vývoj pozitivní, obavy ale vzbuzují některé oblasti, kde by se plameny mohly šířit kvůli větru a suchu. V Portugalsku letos požáry zničily nadprůměrnou plochu území.
Požár vznikl v oblasti, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších portugalských národních parků. Podle biologů již způsobil "obrovské škody" na místní flóře a fauně. Hasiči museli evakuovat jeden kemp a jedno další rekreační zařízení. Opustit své domy musely také tři desítky lidí a 11 lidí se lehce zranilo.
"Navzdory pozitivnímu vývoji je požár stále aktivní," uvedl zástupce šéfa civilní ochrany Miguel Cruz. Podle něj vzbuzují obavy některé oblasti, kde by se oheň mohl dobře šířit kvůli větru a suchu. Ze vzduchu dnes zasahovalo 14 letounů a vrtulníků, a to včetně speciálních hasících letadel Canadair.
Podle agentury AFP ale část obyvatel obcí, u kterých požár vznikl, hasiče kritizovala, že nezabránili rozšíření ohně na tak velkou plochu. Podle starosty jedné z vesnic Flavia Massana byli o víkendu hasiči nasazení v oblasti, kde se uskutečnil cyklistický závod a nikoliv u požáru. Ministerstvo vnitra slíbilo, že zásah prověří.
Portugalsko letos zažívá mimořádné sucho a má za sebou nejteplejší červenec od začátku měření. Podle státního ústavu na ochranu lesů od ledna do konce července ohně poničily na 58.000 hektarů porostů, o 59 procent více než činil desetiletý průměr za stejnou dobu.
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dádu Patrasovou potkalo něco, s čím rozhodně nepočítala. Na sociálních sítích se totiž začala šířit zpráva o jejím údajném úmrtí. V takovém případě existuje jediná možná obrana. Patrasová se ozvala, aby uklidnila všechny fanoušky v Česku i na Slovensku.
Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích.
Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru.
V Česku už na přelomu února a března panuje jarní počasí. Nic se na tom nezmění ani o víkendu, kdy se navíc nad území republiky dostane saharský prach. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.
Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost.
Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.
Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje.
Princ Harry a jeho žena Meghan ve středu dorazili na ostře sledovanou návštěvu Jordánska, kde zavítali mezi děti v uprchlickém táboře. Navštívili také nemocnici, uvedla britská stanice BBC. Cesta probíhá v době vážné krize uvnitř královské rodiny, protože bývalý princ Andrew, strýc Harryho, je vyšetřován pro podezření ze zneužití pravomoci.
Agáta Hanychová stále dělá překvapenou z toho, co jí "provedla" kamarádka z úspěšného podcastu. Maminka Ornelly Koktové se - jak už to tak bývá - k událostem kolem dcery nemíní mlčet. A Hanychovou neváhala označit za hloupou.