Let MH17 sestřelila raketa ruské výroby. Soud udělil doživotí dvěma Rusům a Ukrajinci

Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko. Informovala o tom agentura Reuters.

Vyšetřovatelé poskládali vrak z trosek letu MH17

Soud za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 odsoudil na doživotí dva Rusy - Igora Girkina a Sergeje Dubinského - a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Shledal je vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího sytému, ačkoli to nebyli oni, kdo raketu vypálil. Soud mužům také nařídil zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů Kč) odškodného. Pokud odsouzení částku nezaplatí, učiní to nizozemský stát.

Soud naopak zprostil viny Olega Pulatova, který měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Na videozáznamu, který byl během procesu přehrán, Pulatov trval na své nevině. "Záleží mi na tom, aby vyšla najevo pravda. Je pro mě důležité, aby z této tragédie nebyla obviněna moje země," řekl soudcům.

Podle zástupců obětí je rozsudek důležitým mezníkem, ačkoli odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Předpokládá se, že se všichni nacházejí v Rusku, které je nechce vydat. Na odvolání mají dva týdny, stejně jako prokuratura.

"Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku, přičemž zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky," uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis. "Od poloviny května 2014 mělo Rusko takzvanou celkovou kontrolu nad Doněckou lidovou republikou," dodal Steenhuis podle agentury Reuters. Doněcká lidová republika (DNR) je samozvaný útvar vyhlášený na východě Ukrajiny proruskými separatisty spolu s takzvanou Luhanskou lidovou republikou (LNR).

Letadlo bylo sestřelen nad východní Ukrajinou 17. července 2014. Oblast byla v té době dějištěm bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na stanovisko soudu v Haagu uvedlo, že přezkoumá tvrzení, podle něhož bylo malajsijské letadlo v roce 2014 sestřeleno raketou ruské výroby.

Steenhuis četl rozsudek před soudní síní zaplněnou pozůstalými. Někteří z nich si utírali slzy, když zdůraznil, jak se jejich životy toho dne navždy změnily. "Pouze nejpřísnější trest je vhodný jako odplata za to, co podezřelí spáchali a co způsobilo tolik utrpení tolika obětem a pozůstalým," uvedl Steenhuis.

"Pravda na stole - to je to nejdůležitější," řekl agentuře AP Anton Kotte, který při sestřelení MH17 přišel o syna, snachu a šestiletého vnuka. Robbert van Heijningen, který přišel o bratra, švagrovou a synovce, označil sestřelení letadla za "barbarský čin", který bez ohledu na rozsudek nemůže nikdy hodit za hlavu. "Říkám tomu kámen v srdci a kameny ... nemizí," dodal.

Verdikt přivítal nizozemský premiér Mark Rutte i nadace zastupující oběti. "Na verdikt v procesu s letadlem MH17 se dlouho čekalo. Je dobře, že k němu nyní došlo. Je to další krok v úsilí o dosažení pravdy a spravedlnosti pro oběti a jejich blízké," napsal na twitteru.

"Rodiny obětí chtěly pravdu a chtěly, aby bylo učiněno zadost spravedlnosti a odpovědné osoby byly potrestány, a to se také stalo. Jsem celkem spokojen," řekl Piet Ploeg, který stojí v čele nadace zastupující oběti. Na palubě MH17 zahynul Ploegův bratr, švagrová a synovec.

Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Konal se v Nizozemsku, protože právě z této země pocházela většina obětí.

Rozsudek byl vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.

Rozhodnutí nizozemského soudu není konečné. Vedoucí policejního vyšetřování Andy Kraag uvedl, že pokračuje pátrání po možných podezřelých na vyšších stupních velení. Prokurátoři nevyloučili ani obvinění osob, které odpalovací zařízení skutečně obsluhovaly, ačkoli nebyly veřejně označeny za podezřelé. Austrálie a Nizozemsko také zahájily za sestřelení malajského civilního letadla nad Ukrajinou právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Zelenskyj: Klíčové je pohnat před spravedlnosti i ty, kteří útok nařídili

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal dnešní verdikt nizozemského soudu v souvislosti se sestřelením letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014. Dodal nicméně, že klíčové je rovněž pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili. Podle představitele ukrajinské prezidentské kanceláře Mychalja Podoljaka verdikt vyslal silný signál, že "každý válečný zločin spáchaný Rusy" bude vyšetřen a uzavřen.

Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko.

"Důležité soudní rozhodnutí v Haagu. První verdikty nad pachateli sestřelení letu MH17. Pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili, je rovněž klíčové, pocit beztrestnosti totiž vede k novým zločinům," napsal Zelenskyj na twitteru. "Tuto iluzi (beztrestnosti) musíme rozptýlit. Potrestání všech zvěrstev, kterých se Ruská federace dopustila tehdy a kterých se dopouští nyní, je nevyhnutelné," dodal prezident.

"Dá se říct, že je to nejsilnější signál celému světu, včetně samotného Ruska, že každý válečný zločin spáchaný Rusy bude zdokumentován, vyšetřen a uzavřen. Bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat," okomentoval verdikt v rozhovoru s agenturou Reuters zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljak.

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější