Letošní červen patřil v Česku k nejteplejším za posledních šest desítek let. Současně byl bohatý na srážky, panovaly ale velké regionální rozdíly a víc pršelo v Čechách než na Moravě.
Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla minulý měsíc 18,7 stupně Celsia, což je o 2,2 stupně víc než takzvaný normál z let 1991 až 2020, uvedli dnes meteorologové na svém informačním webu. Jde tak o čtvrtý nejteplejší červen od roku 1961, kam sahají republikové statistiky průměrných teplot.
"Červen 2022 na území ČR hodnotíme jako teplotně silně nadnormální a srážkově nadnormální. Průměrná délka slunečního svitu byla tento měsíc 206 hodin, což činí 122 procent normálu 1991-2020," shrnuli meteorologové.
Zatím nejteplejší červen od roku 1961 zažili Češi v roce 2019, kdy průměrná teplota činila 20,7 stupně. Naopak nejnižší průměrnou teplotu za červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, a to jen 13 stupňů.
Také podle měření v pražském Klementinu, kde sledují počasí bezmála dvě a půl století, byl letošní červen výjimečně teplý. V historických tabulkách vedených od roku 1775 mu patří páté místo. Průměrná měsíční teplota se na nejstarší stanici v zemi dostala na 22,3 stupně Celsia.
Na území Čech dosáhla průměrná červnová teplota vzduchu 18,6 stupně, na Moravě a ve Slezsku byla o 0,3 stupně vyšší. Nejvyšší denní maximální teplotu 39 stupňů naměřili 19. června v Řeži u Prahy, což znamenalo i rekordní červnovou teplotu od začátku měření. Nejnižší denní minimum, minus 3,6 stupně, zaznamenala 3. června stanice Jizerka, rašeliniště.
Jim Carrey se vyjádřil k vlně spekulací, které vyvolal jeho nečekaný vzhled na předávání cen César v Paříži. Herec na ceremoniálu 26. února šokoval fanoušky natolik, že se na internetu začaly šířit konspirační teorie o jeho klonování. Podle některých příznivců byl totiž umělec téměř k nepoznání.
Simon Cowell se musel na natáčení soutěže Britain's Got Talent podřídit nečekanému zákazu, který má zamezit jeho zlozvyku způsobujícímu vrásky celému produkčnímu týmu. Producenti show se totiž rozhodli zakázat žvýkání žvýkaček poté, co Simon opakovaně nechával použité kousky pod svým porotcovským stolem. Šestašedesátiletý hudební magnát navíc nedávno způsobil trapas, když se před tisíci fanoušky procházel s nalepenou žvýkačkou na svých černých kalhotách, aniž by o tom věděl.
Častí uživatelé služeb České pošty by měli zpozornět. Státní podnik totiž od dubna chystá zdražení, které se bude týkat doporučených i cenných psaní či zásilek. Ceny za některé služby se navíc zvyšovaly už od ledna.
Česko se už v tomto týdnu dozví, zda spolupráce mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou na úspěšném podcastu bude opravdu pokračovat. Všechno nasvědčuje tomu, že se ve studiu sejdou. Otázkou je, co se bude dít.
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Britskou královskou rodinou v posledních týdnech otřásá kauza bývalého prince Andrewa, na kterého dokonce vyrukovala policie. Blízcí s ním logicky nechtějí být viděni, ale král Karel III. se o víkendu ocitl na stejném místě jako mladší bratr.
Zajímavá návštěva v uplynulých dnech dorazila za bývalým prezidentem Milošem Zemanem. Přišla za ním známá česká herečka, která však v posledních letech nemá mezi částí společnosti nejlepší pověst.
Írán se podle dostupných informací snaží zachránit, co zbývá z jaderného programu, než bude příliš pozdě. Tvrdí to zdroje izraelského deníku The Jerusalem Post. Teherán chce ochránit, co půjde, opevnit zařízení a schovat vybavení, u kterého to jde udělat.
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Česko na konci února šokovala zpráva, která se rozšířila ze Slovenska. Šlo o hoax o údajném úmrtí Dagmar Patrasové, která musela fanoušky ujišťovat, že je naživu. Známá herečka pochopitelně nechápe, jak se něco takového mohlo stát.
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.