Letošní Velikonoce jsou reálně nejlevnější za mnoho let, tvrdí analýza Cyrrusu

Přes obrovskou inflaci, která trápí české domácnosti, jsou podle analýzy společnosti Cyrrus letošní Velikonoce pro průměrného Čecha reálně nejlevnější za nejméně deset let. Zatímco letos vynaloží průměrný Čech na modelový velikonoční nákup 5,5 procenta své mzdy, ve všech deseti předchozích letech to bylo více, uvádí analýza, která porovnala ceny velikonočních nákupů s průměrnou mzdou. Firma Cyrrus to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Nejdražším byl podle analýzy rok 2014, kdy stejný nákup z průměrné mzdy ´ukousl´ 8,5 procenta. "Velikonoce 2014 tak byly pro Čechy o 56 procent dražší než ty letošní. Podobným vývojem vedle průměrného Čecha procházely i jednotlivé skupiny zaměstnanců. S přihlédnutím k tomuto závěru pak není překvapením, že se ´drahota´ snižovala i u drtivé většiny samotných položek na velikonočním nákupním seznamu," tvrdí analýza.

"Vzhledem k velikonoční tematice této analýzy je až symbolické, že podle našich výpočtů jsme se 'drahoty‘ nejlépe zbavili u čerstvých vajec, která v roce 2012 proti dnešku představovala pro Čechy o 177 procent výraznější finanční zátěž," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Podle něho je pro vyhodnocení skutečného tempa poklesu kupní síly obyvatel nutné vždy přihlížet vedle samotných cen i k druhé straně stejné mince, tedy k příjmům. Zároveň je vhodné při posuzování cenového vývoje zohledňovat i historický vývoj, dodal.

Cyrrus sestavil modelový nákupní seznam, který by mohl přibližně simulovat nákup české rodiny o čtyřech členech v přípravě na velikonoční svátky. Nákup omezil na položky, jejichž cenu konzistentně sleduje Český statistický úřad, a jsou tak informace o jejich cenovém vývoji v čase.

Velikonoční nákupní košík bylo možné v březnu 2022 pořídit za 2107 Kč, zatímco v roce 2012 za 1967 Kč. "Svého cenového vrcholu ovšem překvapivě nedosáhl v letošním roce, ale v roce 2020, kdy stál 2195 Kč," upozornil Hradil.

Témata: Velikonoce

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Související:

Nejnovější