Lidé loni věnovali na charitu přes deset miliard korun, podobně jako předloni

Češi loni věnovali na charitu přes deset miliard korun, což je zhruba stejně jako v předchozím roce. Letos by se objem darů mohl zvýšit. Důvodem je především konflikt na Ukrajině, na jejíž pomoc do dubna putovalo zhruba 3,5 miliardy korun, uvedla dnes Asociace společenské odpovědnosti.

Ilustrační fotografie.

Minulé a současné krize vedly podle ní k vyšší aktivaci občanů i firem v Česku směrem k vyšší společenské odpovědnosti. Výrazný sociální kapitál, který se zde v minulých letech nahromadil, je přitom podle studie think-tanku Social Impact Alliance možné dále stimulovat jednoduchým a efektivním právním prostředím.

“Již řadu let vidíme trend, že Češi darují na dobročinné účely stále více peněz. Je otázkou, co s ochotou pomáhat udělá prohlubující se ekonomická krize a inflace. Věřím ale, že vůle Čechů pomáhat, která je ve světě tak unikátní, přečká i tyto časy,“ uvedla ředitelka asociace Lucie Mádlová. Nárůst angažovanosti se týká zejména skupiny tzv. středních dárců, tedy jednotlivců, kteří ročně darují 10.000 až 25.000 korun.

Česko je ve filantropii na špici regionu. V tuzemsku je dárcem zhruba každý čtvrtý občan a průměrná hodnota daru na osobu se bez započtení příspěvků od firem podle Social Impact Alliance pohybuje kolem 3900 Kč ročně a je ve srovnání s Polskem, Slovenskem a Maďarskem nejvyšší.

U firem společenskou aktivitu stále častěji diktují očekávání uvědomělých zákazníků, zaměstnanců a investorů. "Už 39 procent Čechů je ochotno platit mírně vyšší ceny za zboží a služby společensky odpovědných firem," upozornila ředitelka Social Impact Alliance Anna Korzeniewská.

Právní a daňové prostředí firmy i veřejnost vnímají jako komplikované. Podnikatelé často nevědí, jak postupovat v souladu s právními předpisy, což s sebou nese další náklady, například v souvislosti se zajištěním odborných poradenských služeb. Legislativní úpravy jsou nezbytné také pro vytvoření nových příležitostí pro dobrovolnickou činnost zaměstnanců v rámci pracovního poměru, uvedla asociace.

Podle současné právní úpravy činí maximální výše všech daňově uznatelných darů deset procent základu daně pro poplatníky daně z příjmů právnických osob a 15 procent základu daně pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob. Vzhledem k pandemii covidu-19 byl tento limit odpočtu pro zdaňovací období 2020 až 2023 dočasně zvýšen na 30 procent.

Společnosti poskytující podporu formou věcných darů (zboží) musejí obecně, až na jednu výjimku, odvádět z dodaného zboží DPH. Je třeba vytvořit více výjimek z obecného pravidla, nejlépe v souladu se sociální a environmentální strategií státu, doporučila studie.

Podobně jako u věcných darů je i u služeb 'pro bono' nutné odvádět DPH. "Právo EU umožňuje v tomto ohledu národní výjimky, navíc zkušenosti z jiných trhů, například z Polska, ukazují, že praxe se skutečně může lišit,“ dodal Petr Kotáb z advokátní kanceláře Dentons.

Témata: charita

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější