Lidé se dnes mohou zapojit do obnovy lesů po kůrovcové kalamitě

Městské lesy, ilustrační fotografie.
Městské lesy, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 16. října 2021 13:39
Sdílej:

Veřejnost se dnes může zapojit do celostátní akce Den za obnovu lesa, kterou pořádá státní podnik Lesy České republiky. Cílem je vysázet stromy, a pomoci tak obnově lesů po kůrovcové kalamitě, lidé si ale mohou vyzkoušet i další lesnickou práci. Vysázet by se dnes měly desítky tisíc sazenic, řekl ČTK generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Dnes se koná druhý ročník Dne za obnovu lesa, první se konal v roce 2019, loni jeho pořádání zabránila koronavirová pandemie. "Lesy ČR pořádají pro veřejnost akci zaměřenou na to, jak se v lesích hospodaří, na podávání informací o tom, jakým způsobem se vyvíjela kalamita, jak se likvidovala. Veřejnost si může vyzkoušet sázení stromků ve velké i malé míře, může si vyzkoušet opravy a budování oplocenek a různé jiné práce prováděné v lesích," řekl Vojáček.

Prvního ročníku se zúčastnilo zhruba 31.000 dobrovolníků. "Byli bychom rádi, kdyby se účast vyrovnala prvnímu ročníku," řekl Vojáček. V rámci prvního ročníku lidé vysázeli zhruba 100.000 sazenic stromů, letos by se měl počet sazenic pohybovat v desítkách tisíc.

Jen v lesích kolem Konopiště bude dnes podle Vlastimila Sahuly z Lesů ČR vysázeno 20.000 až 25.000 sazenic stromů, konkrétně půjde o buky, duby, lípy a jedle. Druhy sazenic se liší podle míst, kde budou vysazované, a to vždy podle vhodnosti. Převažují listnaté stromy. "Chceme se vyvarovat zakládání monokultur, protože každá dřevina má své škůdce, svoje nemoci a sázet jenom na jednu kartu není dobré," řekl Vojáček.

Na obnovu lesů v okolí Konopiště se dnes podle Sahuly předem registrovalo asi 500 lidí, další lidé ale přijedou bez registrace. "Dnes mi už několik lidí volalo, že se o tom dozvěděli až dnes a jestli mohou přijet. Kdo přijede do 14:00, bude sázet," řekl Sahula. Akce končí dnes v 16:00.

Lesy ČR podle Vojáčka v letošním roce obnoví 22.000 hektarů lesa. "Což je oproti těm letům předkalamitním více než dvojnásobek. Obnova lesa pokračuje opravdu ve velkém tempu a kůrovcová kalamita jako taková přestává být celorepublikový problém, ale stává se problémem lokálním," řekl Vojáček. Největší potíže nyní podle něj působí v severních Čechách, doznívá na západě Vysočiny.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) je kvůli kůrovcové kalamitě rekordní těžba, ale také výsadba. Vysazeno podle něj bylo již zhruba 220 milionů stromů, 120 milionů z toho listnatých. V letošním roce rozděluje ministerstvo zemědělství na obnovu lesů 3,6 miliardy korun. "Poslední roky se snažíme pomáhat státním lesům i soukromým vlastníkům," řekl Toman.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Ondřej Brzobohatý

Gentleman Brzobohatý. Rozvod s Danielou doprovázejí překvapivé scény

V českém šoubyznyse se tento týden řeší zejména další rozvod Ondřeje Brzobohatého, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Doprovázejí ho však scény, které byste u rozcházející se dvojice lidí rozhodně nečekali. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Soukup proti Dopitovi. Vypukla další medializovaná soudní bitva

Často se říká, že české justici trvá příliš dlouho, než vyřeší některé případy. Občas si ale člověk musí říct, že není divu. Například v souvislosti s neustálými spory mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou. 

Světové celebrity
Phil Collins

Phil Collins dokázal, že ještě neumírá. Objevil se na veřejnosti

Britský hudebník Phil Collins se po delší době objevil na veřejnosti, když zavítal do Buckinghamského paláce. Pětasedmdesátiletý zpěvák a bubeník se zúčastnil oslav 50. výročí založení charitativní organizace The King's Trust, kterou v minulosti pod názvem The Prince's Trust založil král Karel III. Na prestižní společenské akci nechyběla řada dalších známých osobností, jako jsou herci Benedict Cumberbatch, Idris Elba a George Clooney s manželkou Amal, nebo zpěvák sir Rod Stewart, se kterým se Collins vyfotografoval.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan chystají pro Netflix celovečerní film!

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, chystají pro streamovací platformu Netflix nový celovečerní film z prostředí války v Afghánistánu. Snímek bude založen na skutečných událostech a zachytí britské vojáky pod obléháním. Projekt vyvíjí jejich produkční společnost Archewell, která jako předlohu využije knihu s názvem No Way Out, jejímž autorem je major Adam Jowett.