Lidé v určitých profesích mají povinné očkování proti některým nákazám už dlouho

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 30. listopadu 2021 17:25
Sdílej:

Lidé, kteří chtějí pracovat v určitých profesích, se už teď musejí nechat očkovat proti některým nákazám. Týká se to zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů či policistů, ale i studentů lékařských fakult a zdravotnických škol či účastníků některých rekvalifikačních kurzů.

V práci se část zaměstnanců a příslušníků neobejde třeba bez očkování proti žloutence, vzteklině či spalničkám. Vyplývá to z vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem. Předpis zmiňuje i mimořádné očkování v mimořádných situacích. Vláda v demisi chce nyní nařídit některým profesím povinné očkování proti koronaviru.

Očkování proti žloutence typu B musejí mít zdravotníci z chirurgií, infekčních a hemodialyzačních oddělení, interen, ARO a jednotek intenzivní péče, léčeben dlouhodobě nemocných, laboratoří či transfuzních stanic. Ve výčtu nechybějí zubaři, patologové, psychiatři a lidé z pracovišť záchranné služby. Povinné je očkování proti žloutence B i pro pracovníky domovů pro seniory, zdravotně postižené a se zvláštním režimem i azylových domů. Očkování proti vzteklině musí mít pracovníci laboratoří, kde se s touto nákazou pracuje.

"Na pracoviště mohou být fyzické osoby nově zařazeny nejdříve po podání druhé dávky očkovací látky za předpokladu, že další očkování bude ukončeno v předepsaném termínu," uvádí vyhláška.

Očkování proti žloutence B podstupují podle předpisu také pracovníci zařízení pro uživatele drog i z terénních a ambulantních sociálních služeb. Týká se studentů lékařských fakult a zdravotnických a sociálních oborů škol, kteří mají praxi u pacientů či klientů. Naočkovat se mají účastníci rekvalifikačních kurzů, kteří zajišťují péči či ošetřování. Vakcinace je nutná i u pracovníků, kteří manipulují ve zdravotnických či sociálních zařízeních s nebezpečným odpadem. Očkování musí absolvovat nově přijímaní příslušníci vězeňské služby.

Nejen očkování proti žloutence B, ale i proti žloutence typu A musí mít zaměstnanci a příslušníci hasičského sboru, jednotek požární ochrany, zdravotnické záchranné služby a policie. Očkují se při přijímání. Proti spalničkám se očkují nově přijímaní na infekční a kožní pracoviště.

Výjimku z povinného očkování mají určití pracovníci s prodělaným onecněním a prokázaným stanoveným množstvím protilátek u jednotlivých infekcí.

Pravidelně se očkují i klienti domovů pro seniory, postižené či se zvláštním režimem a pacienti léčeben dlouhodobě nemocných s chronickými potížemi se srdcem, dýcháním, ledvinami či cukrovkou, a to proti pneumokokovým infekcím. Očkování proti žloutence B pak pravidelně podstupují pacienti, kteří se zařazují do dialyzačních programů.

Vyhláška určuje také očkování pro obyvatele, a to pro děti i dospělé. Stanovuje, do jakého věku se určitá vakcína podává i v jakých intervalech se pak přeočkovává.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil, že od března příštího roku by příslušníci některých profesí klíčových pro chod státu a senioři měli povinnost podstoupit očkování proti covidu-19. Mělo by se to týkat zdravotníků, sociálních pracovníků, hasičů, policistů, vojáků, celníků nebo vězeňské služby a lidí nad 60 let. Představitelé nastupující vlády se k tomuto kroku staví zdrženlivě.

Témata:
Stalo se
Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Pršelo a hodně. Meteorologové vysvětlili příčinu, přijde změna

Česko v posledních dnech zaznamenalo srážky prakticky na celém území, ovšem jejich rozložení a intenzita se výrazně lišily. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Někde spadlo jen několik milimetrů deště, jinde napršelo až sto milimetrů. 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj podpořil Trumpa. Kyjevu vadí nákupy ruské ropy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil amerického protějška Donalda Trumpa, který v dopise vyzval členské státy NATO, aby přestaly nakupovat ropu z Ruska. Pokud bude vyslyšen, je Trump podle svých slov připraven společně se spojenci uvalit další sankce na Moskvu. 

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Ondřej Brzobohatý vzpomínal na tátu. Odhalil tajemství svého telefonu

Poslední dny se nesly v duchu vzpomínek na Radoslava Brzobohatého. Chybět u toho samozřejmě nemohl jeho syn Ondřej, který dojemně přiznal, že má tatínkovo telefonní číslo stále uložené. A mazat ho rozhodně nehodlá. 

Domácí
Volby, ilustrační foto

Piráti dostihli Starosty. ANO je první, do Sněmovny by se dostalo sedm uskupení

Necelý měsíc před volbami by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm uskupení. V čele zůstává opoziční hnutí ANO, které je jasným favoritem říjnového hlasování. Zajímavý vývoj nastal u Pirátů, kterým se podařilo dotáhnout na Starosty a nezávislé. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News.