Volební účast v druhém kole voleb do třetiny Senátu nepřesáhne v některých obvodech 20 procent. Poměrně velký zájem je v obvodu Jihlava, kde o křeslo senátora soupeří předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s Janou Nagyovou (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Účast se tam pohybuje kolem 30 procent, někde i více. Vyplývá to z ankety ČTK. Hlasování v obvodech, které ČTK oslovila, se obešlo bez problémů.
V obvodu Jihlava se volební účast v okrscích oslovených ČTK před 13:00 pohybovala nejčastěji okolo 30 nebo nad 30 procenty. Někde už přišlo k volbám i kolem 40 procent voličů, například ve volební místnosti v ulici Karolíny Světlé. V jednom z okrsků v Polné přišlo 37 procent voličů. V Boršově odevzdalo hlas 44 ze 135 oprávněných voličů, tedy skoro 33 procent. V Hybrálci přibližně s 400 voliči měli hodinu po poledni volební účast 45 procent.
Naopak v obvodě Karlovy Vary se i před koncem hlasování volební účast pohybovala jen okolo deseti procent. Dnes přišlo hlasovat méně lidí než v pátek. Komise počítají s tím, že sčítání bude tentokrát opravdu rychlé.
Volební účast na jihu Čech zřejmě nepřekročí hranici 20 procent. Na řadě míst dnes odevzdaly svůj hlas jen jednotky voličů. "S prvním kolem se to nedá vůbec srovnat. Účast je nízká a zájem minimální," řekla členka volební komise v Olešnici na Českobudějovicku.
V Ústeckém kraji, kde si lidé vybírají senátora na Ústecku a Mostecku, činila účast kolem poledne 7,5 procenta. Mezi jednotlivými okrsky se různí. Ve vyloučených lokalitách se k urnám dostavilo mnohdy i méně než pět procent voličů. V některých obcích či v částech měst s rodinnou zástavbou účast činí víc než 17 procent.
V Plzeňském kraji, kde se volí nový senátor pro obvod Plzeň-město, přišlo v průměru kolem deseti až 12 procent voličů, odhadl Jan Nový z krajského úřadu. V obvodu, který kromě části Plzně zahrnuje i jižní Plzeňsko a část Klatovska, jsou ale i obce, kde volilo výrazně větší procento voličů, například v Mlýnském Struhadle odvolilo podle Nového 33 procent voličů.
Slabý zájem voličů provází druhé kolo senátních voleb na Liberecku. "Za poslední hodinu přišli dva lidé," řekla ve 13:00 zapisovatelka jednoho z okrsků na Králově Háji v Liberci Jana Žáková. Účast v tomto okrsku hodinu před koncem hlasování byla 17,48 procenta. V dalších volebních místnostech, které ČTK oslovila, byla účast mezi 16 až 21 procenty.
V Chrtníkách na Pardubicku přišlo do dnešních 13:00 volit v druhém kole senátních voleb 25 procent voličů. V Základní škole Masarykovo náměstí v Lázních Bohdaneč dosáhla volební účast 20 procent, v Základní škole Kyjevská v Pardubicích 31 procent.
V Moravskoslezském kraji odhaduje účast referent krajského úřadu Jan Berousek kolem 15 procent.
V Mělníku ve středních Čechách odvolilo krátce po 12:00 zhruba 17 procent lidí. V Kutné Hoře odevzdalo ke 13:00 hlas 21,7 procenta lidí. "Lidé chodili spíš dopoledne, odpoledne už jen sporadicky," řekla ČTK Lenka Šibravová z kutnohorské radnice. V Berouně přišlo k dnešní 13:00 odevzdat hlas 16 procent lidí.
V Praze 10 byla volební účast ke 13:00 asi 19 procent, v dalším pražském obvodu, v Praze 11, přišlo před polednem k volbám asi 18 procent voličů.
V Kroměříži dorazilo do 13:00 volit nového senátora 4638 lidí, což odpovídá volební účasti 20 procent. Volební okrsek v Olomouci-Hodolanech evidoval krátce po 13:00 volební účast na úrovni 25 procent.
V Jičíně činila hodinu před uzavřením volebních místností účast 27 procent, uvedl mluvčí radnice. Před šesti lety byla ve druhém kole v Jičíně konečná účast 24 procent.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.