Lidí je potřeba co nejvíc, říká student pomáhající uprchlíkům na hranicích

Brněnský student Lukáš Bastl pomáhá spolu s dalšími dobrovolníky dovážet na hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou materiální pomoc, zpátky vezou v autech uprchlíky, kteří cestují do bezpečí. Zatím pomáhali v malé obci Vyšné Nemecké blízko hranic. Je na ní hlavní silniční hraniční přechod mezi oběma zeměmi. "Když člověk jede na hranice a vidí se s těmi lidmi a slyší jejich příběhy, přijde mu surreálné, že tady lidé normálně žijí dál své životy," řekl Bastl ČTK.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

"Začalo to tak, že můj kamarád se svým starším bráchou se o víkendu po vypuknutí války rozhodli, že chtějí nějak pomoct. Jeli do obce Vyšné Nemecké naslepo, zůstali na víkend, aby se zorientovali a zajistili si potřebné kontakty. Starší brácha kamaráda pak začal vše koordinovat, já jsem se k nim přidal," uvedl student Masarykovy univerzity.

Jako student si nemohl dovolit dát dohromady materiální pomoc, podařilo se jim ale uspořádat sbírku. Starosta brněnské části Líšeň Břetislav Štefan (ČSSD) jim po domluvě půjčil prostory radnice, kam se vybrané věci nanosily. Vybíralo se teplé oblečení, deky, hračky pro děti, jídlo a další věci. "Lidé tam nosili věci a přispívali nám na pohonné hmoty. My jsme pak ze všeho podávali report, kolik se vybralo, kolik jsme projezdili, kolik věcí jsme odvezli na hranice," popsal Bastl.

Na hranicích byl pomoci nedostatek. "Chyběli jim tam lidi, lidí je potřeba co nejvíc. Slovenská vláda tvrdila, že je na místě spousta dobrovolníků. Dobrovolníci si ale někdy potřebují i odpočinout, vyspat se. Nejde jen o to přivézt materiální pomoc a odvézt uprchlíky, ale i přesunout vybranou pomoc tam, kde je potřeba. Dovezli jsme třeba haldu spacáků do místní školy, kde je děti s učitelkami místo tělocviku třídily. Potom jsme k večeru šli k hranicím, kde nás kamarád Honza šel zaregistrovat, že máme 14 míst do Brna a jeli jsme zpátky s uprchlíky," řekl.

Podle Bastla se situace na hranicích mění z hodiny na hodinu. Uprchlíci tam přijíždí ve vlnách a někdy je potřeba jídlo, jindy zase oblečení. Sám ale nechápe, proč se někteří lidé v Česku diví, že mají uprchlíci drahé oblečení. "Na Ukrajině jsou úplně stejní lidé jako my, nejsou to žádní lidé z chatrče. Někdo se diví, že když přijedou, mají značkové oblečení. To si mají vzít otrhané kalhoty, aby vypadali jako 'správní' uprchlíci?," ptá se Bastl.

Problémem na hranicích je kromě organizace i získávání informací. V rámci studentských univerzitních médií v Brně proto vznikala informační videa. "Natáčeli jsme je, protože se na hranicích šíří dezinformace o tom, že se za jídlo musí platit a podobně," uvedl Bastl. Podle něj je zjišťování informací pro uprchlíky složité, obrací se proto na sociální sítě. "Lidé si zjišťují informace hlavně na facebookových skupinách daných přechodů, kde jsou místní koordinátoři, ale veřejně všechny informace nikde shrnuté nejsou," doplnil.

Témata: Ukrajina | uprchlíci

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Rusko mění svou ofenzivu a bude využívat více letadel, uvádí Kyjev

25.05.2022 07:58 Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 07:55 Aktualizováno Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu

24.05.2022 20:58 Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického…

Související:

Nejnovější